+48 12 444 1846
×

Wyprawy Himalaje

Himalaje to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Łańcuch Himalajów leży w południowej Azji, ma ponad 2,5 tys. km długości i około 250 km szerokości. Rozciąga się na terenach należących do Pakistanu, Indii, Chin (Tybetu), Nepalu i Bhutanu.

W Himalajach znajduje się aż 10 z 14 ośmiotysięczników świata. Szczyty przekraczające 8000 m n.p.m. tworzą Wielkie Himalaje, w których najniższe przełęcze przeważnie leżą powyżej 4000 m n.p.m. Najwyższy szczyt to Mount Everest o wysokości 8848 m n.p.m.

Sława Himalajów

Wyprawy w Himalaje organizuje się głównie wiosną i jesienią. Lato to bowiem w tych rejonach pora deszczowa. Zimą natomiast – ze względu na panujące warunki – wspinaczka jest wyjątkowo trudna. Największe sukcesy w Himalaizmie zimowym odnieśli Polacy, do których należy 10 pierwszych zimowych wejść, w tym na Mount Everest (17 lutego 1980 roku).

Marzeniem każdego himalaisty jest zdobycie Korony Himalajów, czyli 14 ośmiotysięczników, z których aż 10 wznosi się w Himalajach, a pozostałe cztery w Karakorum. Jako pierwszemu udało się to w 1986 roku Reinholdowi Messnerowi.

O palmę pierwszeństwa ścigał się on z Jerzym Kukuczką, który Koronę Himalajów zdobył niecały rok później, za to wchodził nowymi, trudniejszymi drogami, oraz zimą. Jerzy Kukuczka zginął w 1989 roku podczas próby przejścia niepokonanej wówczas południowej ściany Lhotse.

Najsłynniejszą ze wspinających się Polek była Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie weszła na Mount Everest w 1978 roku, a w 1986 jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Zaginęła w czasie wyprawy na swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę – w maju 1992 roku.

Najwyższe szczyty Himalajów

Do najwyższych szczytów Himalajów zaliczamy kolejno: Mount Everest – 8848 m n.p.m. (najwyższy szczyt Ziemi), Kanczendzonga – 8586 m n.p.m. (trzeci szczyt Ziemi), Lhotse – 8516 m n.p.m. (czwarty szczyt Ziemi), Makalu – 8485 m n.p.m. (piąty szczyt Ziemi), Czo Oju – 8188 m n.p.m. (szósty szczyt Ziemi), Dhaulagiri – 8167 m n.p.m. (siódmy szczyt Ziemi), Manaslu – 8163 m n.p.m. (ósmy szczyt Ziemi), Nanga Parbat – 8125 m n.p.m. (dziewiąty szczyt Ziemi) i Annapurna – 8091 m n.p.m. (dziesiąty szczyt Ziemi).

Wyprawy w Himalaje z Exploruj

Z Exploruj organizujemy liczne wyprawy w Himalaje. Zapraszamy Was na niezwykłą przygodę „Santuarium Annapurny”. Ten trekking jest prawdziwym klasykiem na trekkingowej mapie świata i przez wielu turystów górskich uznawany za jedną z najpiękniejszych tras górskich globu.

W czasie jego trwania powędrujemy od zielonych tarasów ryżowych wokół Pokhary, poprzez malownicze doliny i słynne punkty widokowe jak Poon Hill, do niesamowitego Sanktuarium Annapurny – ogromnego kotła górskiego otoczonego kilkunastokilometrowym murem skalnym, zwieńczonym przez siedem wielkich szczytów z Annapurną I (8091 m.) na czele. Dotrzemy aż do Bazy pod Annapurną na wysokość 4090 m.

W swojej ofercie mamy też cieszący się ogromną popularnością „Everest Base Camp” . Trekking do Everest Base Camp jest bez wątpienia kolejnym królem trekkingów na naszym globie. Składają się na to przede wszystkim zapierające dech w piersiach (nie tylko ze względu na wysokość) widoki Himalajów wraz z ich najwyższymi szczytami z Everestem na czele.

Widok wschodzącego słońca na lodospadzie Khumbu u stóp Everestu pozostanie na zawsze w pamięci. Jest też jednak znacznie więcej argumentów, by wybrać się z nami na tę wyprawę. Już sam pobyt w Nepalu i obserwacja codziennego życia i kultury Szerpów będzie ciekawą przygodą.

Nasz trekking jest tak zaplanowany, by powoli zdobywać wysokość i uzyskać taką aklimatyzacje, aby umożliwić dojście pod Everest dla każdego uczestnika. Jednakże trzeba pamiętać, że w trakcie trekkingu mamy w planie dotrzeć na wysokość 5545 metrów n.p.m. co dla niektórych może być sporym wyzwaniem.