+48 12 444 1846
×

Wyprawy Argentyna

Argentyna zalicza się do trzech największych państw Ameryki Łacińskiej. Ten ogromny kraj cechuje się różnorodnym krajobrazem, gdzie występują góry, równiny i niziny. Zachodnia część kraju to raj dla tych, którzy lubią trekking i wyprawy górskie. Im dalej na południe, tym krajobraz jest surowszy, skalisty i niedostępny.

Góry w Argentynie

Rozbudowany system górski Andów z najwyższym szczytem Aconcagua przyciąga spragnionych wysokogórskiej przygody. Aconcagua, a w języku keczua Kamienny Strażnik, to najwyższy szczyt nie tylko Andów, Ameryki Południowej, ale także całej Ameryki. Ma wysokość 6960,8 m n.p.m. i tworzy rozległy masyw o długości aż 60 km. Ciekawym jest fakt, że podejrzewa się, iż szczyt ten jako pierwsi zdobyli Inkowie. Na grani odkryto bowiem szkielet gwanako andyjskiego, co wywołało spekulację, że zwierzę mogło być złożone w ofierze przez Inków.

Pierwsze udokumentowane wejście należy jednak do Szwajcara Matthiasa Zurbriggena, który zdobył szczyt 14 stycznia 1897. W 1934 pierwsza polska wyprawa andyjska (Stefan Daszyński, Konstanty Narkiewicz-Jodko, Stefan Osiecki, Wiktor Ostrowski) wytyczyła nową drogę od strony wschodniej przez lodowiec, nazwany później Lodowcem Polaków. Polska alpinistka Wanda Rutkiewicz pokonała ścianę południowego szczytu Aconcagui w roku 1985.

Wyprawy z Exploruj

Mówiąc o wyprawach do Argentyny nie można pominąć jednego z najatrakcyjniejszych miejsc dla miłośników trekkingu, a mianowicie Patagonii z parkami narodowymi, w tym sławnym Los Glaciares, gdzie wznoszą się niedostępne Fitz Roy i Cerro Torre. Kolejną bardzo interesująca krajobrazowo destynacją jest wyspa Ziemia Ognista, której wschodnia część należy właśnie do tego kraju. Argentyńczycy nazywają to miejsce Końcem Świata (Fin del Mundo).