+48 12 444 1846
×

Wyprawy Ladakh

Ladakh to kraina pomiędzy głównym pasmem Himalajów a górami Karakorum, położona w części górnego biegu rzeki Indus. Geograficznie jest to najbardziej na zachód wysunięty fragment Wyżyny Tybetańskiej, czyli historyczny Tybet Zachodni.

Jego nazwa oznacza krainę wysokich przełęczy – nie bez powodu, bo niemal wszystko leży tu na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., a wysokość większości pokonywanych przez wędrowców przełęczy przekracza 5000 m.

Ladakh pod względem krajobrazowym, etnicznym i kulturowym bardziej przypomina Tybet niż miejsca, które zazwyczaj kojarzą nam się z Indiami. Dlatego zwany jest często Małym Tybetem.

Znaczną część Ladakhu zajmują Góry Zaskar (Zanskar). Południowo-zachodnią granicę tworzy główny grzbiet Wysokich Himalajów. Na południu Ladakhu, wody pochodzące z topniejących lodowców łączą się w rzekę Zaskar (Zanskar), która jest głównym dopływem Indusu w regionie.

To niezwykle malownicze miejsce, ponieważ wokół niej, w dolinie, tworzy się kraina niegdyś uznana za osobne królestwo zwane Zaskarem.