+48 12 444 1846
×

Wyprawy Andy

Andy to niezwykle malowniczy łańcuch znajdujący się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile i Argentyny. Jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi od 200 aż do 800 km. Najwyższe szczyty Andów to Aconcagua (6961 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).

Aconcagua – trening przed atakiem Mount Everest

Aconcagua, czyli Kamienny Strażnik, to nie tylko najwyższy szczyt Andów, ale także Ameryki Południowej oraz całej Ameryki (także półkul zachodniej i południowej). Leży w Andach Południowych, w Kordylierze Głównej, na obszarze Argentyny, nieco ponad 110 km na północny zachód od miasta Mendoza. Szczyt ten pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami, z których 7 spływa na wysokość 3900 m n.p.m.

Z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne uważany za kluczowy etap treningu przed atakiem na Mount Everest. Ze względu na stosunkowo łatwe wejście jest celem licznych wypraw alpinistycznych, w większości komercyjnych. Punktem wypadowym jest Puente del Inca.

Wyprawy i trekkingi w Andach

Z Exploruj w Andy wyruszamy między innymi na “kosmiczną” wyprawę
wysokogórską w chilijską część łańcucha Andów, która jest przeznaczona dla co najmniej średnio zaawansowanych turystów górskich.

Jej głównym celem będzie zdobycie dwóch andyjskich kolosów: Cerro Doña Ana (5690 m n.p.m.) i Cerro Las Tórtolas (6160 m n.p.m.), położonych w otoczeniu magicznej Doliny Elqui. Nadaliśmy wyprawie nazwę“kosmiczna”, gdyż w tej dolinie jest największe na świecie zagęszczenie obserwatoriów astronomicznych. Wynika to z niewiarygodnej liczby 360 bezchmurnych dni w roku i z oddalenia od źródeł światła. Stwarza to idealne warunki do nocnej obserwacji nieba, którego widok na zawsze pozostaje w pamięci. Również w związku z największym na ziemi promieniowaniem kosmicznym, już od lat 60-tych, Dolina Elqui przyciągała tysiące ludzi chcących tego doświadczyć na własnej skórze.

W tych wielkich górach mamy oczywiście jeszcze kilka innych programów: wspaniałe parki narodowe w Patagonii, trekking na Ziemi Ognistej, wspinaczki na najwyższy wulkan świata – Ojos del Salado i wiele, wiele innych.