+48 12 444 1846
×

Wyprawy Beskidy

Wyprawy Beskidy

Beskidy to najmłodsze góry w Polsce. Podobnie jak Karpaty, powstały w końcowej fazie alpejskich ruchów górotwórczych, które miały miejsce około 20 mln lat temu. Rozpościerają się na długości 600 kilometrów o szerokości wynoszącej od 50 do 70 kilometrów. Dzielą się na: Beskidy Zachodnie, Beskidy Środkowe, Beskidy Wschodnie i Beskidy Połonińskie.

Beskidy – co warto zobaczyć?

Do najbardziej znanych pasm w Beskidach zaliczyć możemy Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, a także Gorce. Na terenie tego pasma górskiego znajduje się aż jedenaście parków narodowych, z czego cztery w Polsce (Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Magurski Park Narodowy i  Bieszczadzki Park Narodowy). 

Zachodnia granica Beskidów wyznaczona jest przez rzekę Beczwa w Czechach, a wschodnia przez rzekę Czeremosz na terytorium Ukrainy. W Polsce granicami jest Pogórze Karpackie (od północy), Pieniny i Obniżenie Orawsko-Podhalańskie (od południa). 

Najwyższym, znajdującym się  w Polsce, szczytem Beskidów jest leżąca w Beskidzie Żywieckim Babia Góra, której wysokość wynosi 1725 m n.p.m. Gdyby nie Tatry, to Beskidy (Beskid Żywiecki w Beskidach Zachodnich) byłyby najwyższym pasmem górskim w Polsce. 

Beskidzkie stoki bardzo efektownie wyglądają jesienią, kiedy pokrywająca je roślinność nabiera różnorodnych barw. Beskidy zimą często śniegiem pokrywają się już w listopadzie, a w lutym i marcu występują najbardziej intensywne opady. Śnieg i lód najdłużej występuje na najwyższych szczytach – Babia Góra i Pilsko. 

Beskidy – sprawdź nasze wyprawy.

W Beskidach można odnaleźć spokój, wyciszenie, ale też dać sobie wycisk podczas aktywnej wędrówki. To tereny pełne pięknych, spokojnych zakątków, które jednocześnie  skłaniają do wysiłku fizycznego. Sprawdź wyprawy w Beskidy dostępne w ofercie Exploruj.pl. Programy realizowane w Beskidach są dostępne są dla każdego aktywnego turysty. Przyda się dobra kondycja! Wybrane programy zawierają też w sobie elementy edukacji górskiej. Wycieczka w Beskidy to świetny pomysł na połączenie odpoczynku ze zdrowym stylem życia.