fbpx

Dolina HinkuCzym byłby świat bez gór? Kim byłby człowiek bez pasji?!

Góry od wielu lat są naszą pasją ale i miejscem naszej pracy. Traktujemy je z należytym szacunkiem i miłością. Góry są często naszym drugim domem. Im dłużej w nich przebywamy tym większe nasze oczarowanie nimi i trudno określić czy kiedykolwiek mogą stać się nam nudne. Nasze doświadczenie podpowiada nam, że góry mogą być zdradliwe i bardzo niebezpieczne. Mogą nie znać litości dla kogoś kto je lekceważy. Dlatego nasze trekkingi i wyprawy w góry całego świata przygotowywane są zawsze z największą starannością i dbałością nie tylko o wysokie walory krajoznawcze i doznania emocjonalne ale też o najwyższe standardy bezpieczeństwa uczestników. Jesteśmy i zawsze chcemy być profesjonalistami i perfekcjonistami w tym co robimy. Dlatego nie wstydzimy się nazywając nasze trekkingi i wyprawy “komercyjnymi”. Góry to nasza praca, którą lubimy i staramy się wykonywać zawsze najlepiej jak potrafimy. To nas wyróżnia. Sprawdź sam.

Dwa słowa o firmie
Firma powstała już 1990 roku jako Biuro Turystyki Górskiej w Zakopanem. Od tego czasu korzystało z naszej opieki już kilka tysięcy zadowolonych klientów. Początkowo specjalizowaliśmy się w organizowaniu trekkingów na terenie gór Polski i Słowacji a od kilku lat rozwijamy nasze doświadczenia w górach na wszystkich kontynentach. Naszym głównym atutem jest doświadczony i profesjonalny zespół, legitymujący się kompetencjami zarówno z obszarów turystyki i alpinizmu jak też organizacji i zarządzania. Jesteśmy praktykami i entuzjastami oraz ludźmi otwartymi na świat i innych co w połączeniu czyni, że zdobywanie gór pod naszą opieką jest fajniejsze i bardziej bezpieczne. 

W działaniu kierujemy się trzema podstawowymi zasadami:

  • Po pierwsze BEZPIECZEŃSTWO. Wszystkie programy realizowane są z udziałem doświadczonych    i licencjonowanych oraz starannie przez nas wybieranych przewodników górskich. Nasze własne wieloletnie doświadczanie górskie pozwala na takie planowanie tras terminów i harmonogramu działań by zminimalizować wszelkie ryzyko, którego jednak ze względu na specyfikę terenu górskiego całkowicie wyeliminować się nie da. Jesteśmy profesjonalnym biurem turystycznym posiadającym status organizatora turystyki i zarejestrowanym przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Posiadamy również gwarancję ubezpieczeniową wydaną przez AXA Polska TUiR.

Certyfikat Gwarncji 2019_20

Wpis do rejestru

Wpis deo rejestru 2

  • Po drugie EDUKACJA. Chcemy by nasze trekkingi i wyprawy nie kończyły się tylko na akcji górskiej. Zawsze znajdziemy możliwość i czas na zwiedzanie ciekawych i egzotycznych miejsc, spotkanie z lokalnymi ludźmi często reprezentującymi bardzo różne od naszej kultury. Zapoznamy się z historią kraju który odwiedzamy i będziemy mieli szansę na zrobienie mnóstwa zdjęć, które potem będą przypominać nam o naszej przygodzie.
  • Po trzecie JAKOŚĆ. Przywiązujemy wagę do jakości na każdym kroku. To nie tylko obsługa prowadzona przez kompetentnych pilotów i przewodników. To również układanie jak najciekawszych programów i też zapewnienie innych świadczeń na wysokim poziomie. Bardzo dbamy o odpowiednią jakość noclegów i wyżywienia. Tam gdzie to możliwe, czyli zwykle zawsze na początku i na koniec programu zatrzymujemy się w dobrych hotelach gdzie można wypocząć po trudach górskich niedostatków. W 2013 roku firma Exploruj.pl otrzymała wyróżnienie za najwyższą jakość usług turystycznych w konkursie “Odys” organizowanym przez Krakowską Izbę Turystyki. Odys 2013001

 

Naszą ofertę kierujemy do turystów indywidualnych ale też zapraszamy do współpracy firmy na potrzeby których przygotowujemy programy specjalne, nastawione na nagrodę, edukację bądź rozwój pracowników. Warto skorzystać z naszych bogatych doświadczeń.

Jarek “El Comandante” Figiel – właściciel

Nasz team biurowy

Marta “Tukan” Horiaczek - Kierownik biura Exploruj. Trekkingi górskie
Marta “Tukan” Horiaczek

Kierownik biura Exploruj, dyplomowana księgowa, doświadczony lider trekkingów, fotograf, wspinacz skalny.

Poznanianka z dziada pradziada. Prawdziwy miłośnik gór i wszelkich sportów. Była reprezentantka uczelni w koszykówce. Zapalony wspinacz – kat panela, władca motyli. Nie ma na świecie takiej góry na którą nie chciała by wejść. Doświadczony, bardzo opiekuńczy lider trekkingów. Specjalizuje się w Ameryce Południowej. Jej wielką pasją jest fotografowanie. Biuro Exploruj prowadzi skutecznie już od 6 lat. Do tego jako dyplomowana księgowa opiekuje się naszymi finansami.  Ulubiona potrawa: Kimchi Soup (ale zje wszystko co dadzą). Ulubiona muza to jazz w dobrym polskim wydaniu (najlepiej na żywo). Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Jarek “El Comandante” Figiel - właściciel, założyciel firmy Exploruj
Jarek “El Comandante” Figiel

Właściciel i założyciel firmy Exploruj.pl, Przewodnik Tatrzański z 35 letnim doświadczeniem, Międzynarodowy Przewodnik Górski (UIMLA), instruktor wspinaczki, trener zarządzania. 

Poprowadził jako przewodnik i lider setki trekkingów i wypraw górskich w najdalsze zakątki globu. Potomek małopolskich centusiów i siedmiogrodzkich migrantów, zbiegiem okoliczności  zrodzony na dalekiej północy, swoje życie postanowił związać z górami już w wieku siedmiu lat. Jako wspinacz przeszedł większość tatrzańskich klasyków (cokolwiek to znaczy) W latach osiemdziesiątych czynny ratownik TOPR. Przez 4 lata w zarządzie Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego. Obecnie Prezes Zarządu SMPG “Lider”. Trener zajęć team building i outdoor.  Menedżer z ponad 10 letnim doświadczeniem w największych międzynarodowych korporacjach. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, socjolog. W górach bardzo opiekuńczy ale uwaga miewa autorytarne zapędy (stąd jego ksywka). Ulubiona potrawa: opor ayam – mega pikantna potrawa z Indonezji. Wielbiciel muzyki world-etno.

Ervanna Datta - team biurowy. Trekking dla początkujących - Exploruj
Ervanna Datta

Indonezyjka urodzona na Sumatrze, absolwentka szkoły turystyczno-hotelarskiej Sahid Turism Insitute w Dżakarcie, lektor języków angielskiego i francuskiego, pilot wycieczek.

Ervanna jest nową osobą w naszym zespole i odpowiada za przygotowanie nowych ekscytujących programów trekkingowych i adventure w Indonezji. Jako osoba doświadczona w obsłudze turystyki przyjazdowej oraz doskonale znająca walory turystyczne wysp wchodzących w skład Indonezji będzie w stanie sprostać oczekiwaniom naszych uczestników co do zawartości naszych programów. Ervanna jest naszym przedstawicielem na Dalekim Wschodzie i w przyszłości zajmie się również przygotowaniem programów górskich w Malezji i na Filipinach. Mieszka na południowej Sumatrze ale jej rodzina pochodzi z Jawy. Jej ulubione miejsce to miasto Yogyakarta właśnie na Jawie. Bezcenna jest jej wiedza o kulinariach tej części Azji, choć sama zje tyle co kurczak.

Przewodnicy górscy i trekkingowi

Anna Łukawiecka
Ania Łukawiecka – socjolog, etnograf, dziennikarz, podróżniczka i przewodnik górski.
Podróże na południe Afryki rozpoczęła w 2000 roku, gdzie jako pierwsza Polka prowadziła przez kilka lat terenowe badania etnograficzne dla Muzeum Narodowego Szczecinie i Muzeum Etnograficznego w Krakowie (nagrodzone Medalem za Zasługi dla Afrykanistyki Polskiej). Jej pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc, spotkania z miejscowymi ludźmi i poznawanie innych kultur oraz opisywanie ich i dzielenie się swoimi odkryciami z innymi ludźmi. W czasie podróży Ania szczególnie lubi odwiedzać miejsca poza turystycznymi szlakami, gdzie ludzie żyją tradycyjnie, z dala od pośpiechu i spraw zachodniej kultury, w bliskim kontakcie z naturą, drugim człowiekiem i swoją duchowością, co pozwala szerzej spojrzeć na naszą kulturę oraz głębiej rozumieć różnice i podobieństwa kulturowe.
Ania jest współczesnym nomadem więc pomimo, że pochodzi ze Szczecina, mieszkała 15 lat w Zakopanem, w Berlinie, w Zagłębiu Ruhry, a obecnie, od 3 lat mieszka w hiszpańskich górach Sierra Nevada. Jej motto w podróży? Najważniejsze, by podróż była przygodą, by podróżować niespiesznie, by poprzez kontakt z lokalnymi ludźmi poznawać kraj, mieszkańców, kulturę, przyrodę oraz by móc ucieszyć się każdą chwilą oraz doświadczać i oswajać to, co obce i nowe.
Łukasz Stempek

Alpinista, podróżnik, lider wypraw, digital nomad, szkoli się na ratownika i przewodnika tatrzańskiego, narciarz wysokogórski.

Od zawsze związany z górami, uwielbia wszystko co z nimi związane: wspinanie, trekking, narciarstwo skiturowe, a ostatnio także bieganie. Pomimo, że urodził się w Krakowie i tam spędził większą część życia, to obecnie nie ma stałego miejsca zamieszkania i żyje jak współczesny nomada. Stara się łączyć pracę jako lider wypraw i zdalny programista, razem z górami, podróżowaniem i ratownictwem górskim w TOPR (kandydat) oraz w GOPR (ratownik ochotnik). Od prawie 10 lat wspina się w górach letnio i zimowo. Działał w Alpach, Kaukazie, Andach, Tien-Shanie, Pamirze, Atlasie oraz przede wszystkim w ukochanych Tatrach. Odwiedził wiele miejsc na całym świecie. Spędził sporo czasu w Azji i Ameryce Południowej. Przejechał Chiny autostopem, pracował zdalnie w Tajlandii, zdobył dziewiczy pięciotysięcznik w Kirgistanie. Wesoły i pozytywnie nastawiony do świata. Prezes prężnie działającego KW Sakwa, za którą dałby sobie rękę uciąć. Wielbiciel ostrej papryczki i majonezu kieleckiego 🙂

Bartek Zwijacz-Kozica - przewodnik tatrzański. Wyprawy górskie i trekkingowe
Bartek Zwijacz-Kozica

Wysokogórski przewodnik tatrzański, ratownik TOPR, wspinacz, narciarz wysokogórski. Pilot wycieczek. 

Pochodzi ze starej rodziny “polowacy” tatrzańskich i jego też całe życie związane było z górami. Jest wielkim fanem sportów górskich a zwłaszcza wspinania w skale i lodzie. Ma na swoim koncie przejścia wielu poważnych dróg sportowych. Bartek stara się być perfekcjonistą w działaniu. Zawsze bardzo dokładnie przygotowuje się do każdej wyprawy. Ma też w głowie ogrom wiedzy o górach a czego nie ma w głowie to ma w swoich legendarnych notesikach.  Doskonale też operuje sprzętem asekuracyjnym i zna wszelkie nowinki techniczne w tym zakresie. Jest członkiem komisji egzaminacyjnej dla młodych przewodników. Ulubiona potrawa to tradycyjna polska zupa chmielowa.

 

Zdjęcie przewodnika górskiego Bartka Kality
Bartek Kalita

Bartek jest świeżym nabytkiem Exploruj. Przewodnik Tatrzański i Międzynarodowy Przewodnik Górski UIMLA.

Pochodzi z Puław ale z górami związany jest od dzieciństwa. Zapalony cyklista i kajakarz, instruktor narciarstwa. Uwielbia wielodniowe trekkingi w dzikie miejsca. Wielki fan Arsenalu Londyn oraz piw kraftowych. Bartek jest też restauratorem na “pół etatu” i ma swoją pizzerię w Puławach, dodamy że najprawdopodobniej najlepszą we wschodniej Polsce. Dla Exploruj prowadzi programy w Nepalu i Afryce oraz programy trekkingowe po Europie.

wyprawy
Filip Trifonov

Przewodnik i ratownik górski z Bułgarii.

Filip jest członkiem zespołu przewodników naszego bułgarskiego partnerskiego biura Adventure Trails. Ma 8 letnie doświadczenie w prowadzeniu grup trekkingowych i wypraw skiturowych na terenie gór Bułgarii. W 2009 roku ukończył kurs przewodników UIMLA. Od 2011 roku aktywny członek PSS (Bułgarskiego odpowiednika TOPR/GOPR).

Filip prowadzi dla Exploruj.pl trekkingi letnie oraz wyprawy skiturowe w górach Bułgarii.

Zbigniew Młynarczyk - przewodnik wysokogórski. Wyprawy górskie
Zbigniew Młynarczyk

Przewodnik wysokogórski UIAGM / IVBV, himalaista, lider wypraw, właściciel szkoły górskiej “Bergprofis” z Bawarii. Inżynier metalurg z wykształcenia.

Jeden z najbardziej doświadczonych Polskich przewodników wysokogórskich. Zbyszek jako pierwszy Polak otrzymał międzynarodową certyfikację UIAGM / IVBV – świadectwo najwyższego profesjonalizmu w przewodnictwie wysokogórskim. Urodzony pod Tatrami zakopiańczyk, członek zarządu KW Zakopane, instruktor – wychowawca młodych kadr naszych wspinaczy, pod koniec lat 80-tych przeprowadził się do Bawarii gdzie osiadł na stałe. Organizator i lider wielu wypraw w Himalaje w tym wypraw o profilu sportowym jak np. na południową ścianę Nilgiri North. Zdobywca ośmiotysięczników: Manaslu, Dhaulagiri, Cho-Oyu, Shisha-Pangmy oraz wielu trudnych siedmiotysięczników. Pokonał najtrudniejsze klasyczne ściany takie jak El Capitan przez “Nose” i wiele innych. Bardzo opiekuńczy i jednocześnie profesjonalny za co cenią go sobie podopieczni.

Zbyszek współpracuje z nami w organizacji wypraw na Mont Blanc oraz inne ambitne szczyty Alpejskie (Monte Rosa, Matterhorn). Prowadzi też wyprawy skiturowe oraz szkolenia w Alpach w Austrii.

 

wyprawy
Jakub “Kuba” Gąsior

Przewodnik tatrzański, międzynarodowy przewodnik górski UIMLA, narciarz – zawodnik, pasjonat roweru.

Kuba od dziecka jest pasjonatem sportów i aktywnego trybu życia. Pewnie dlatego że od małego obcował ze sportowym sprzętem – jego tata prowadził znany w Zakopanem sklep Polsport, w którym to Kuba nieraz pomagał. Obecnie czynny zawodnik ścigający się w zawodach skiturowych i kolarskich (amatorsko). Od kilku lat przewodnik tatrzański a od trzech międzynarodowy. Mówi płynnie po włosku i po angielsku. Prowadzi na Podhalu sieć wypożyczalni rowerowych “Bike Point”. Italia jest jego drugą ojczyzną i w związku z tym wchłania makarony pod każdą postacią i w każdych ilościach i… wcale tego po nim nie widać!

wyprawy
Hubert Jarzębowski

Przewodnik tatrzański, tłumacz, pisarz i dziennikarz. Doktorant na filologii słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mimo młodego wieku trudno mu by było zarzucić brak doświadczenia górskiego i przewodnickiego. Urodzony w Zakopanem całe dzieciństwo spędzał na tatrzańskich wyprawach. Od kilku lat intensywnie pracuje m.in. jako przewodnik, sam też dużo podróżuje po różnych górach Europy i świata. Jako początkujący pisarz niedawno wydał opowieść górsko – biograficzną “Carolus Victor”. W chwili relaksu najchętniej słucha muzy w wykonaniu “trzecioligowych kapel metalowych” z lat 80-tych.

Andrzej “Jędrek” Chrobak - wysokogórski przewodnik tatrzański. Trekking w tatrach
Andrzej “Jędrek” Chrobak

Doświadczony Wysokogórski Przewodnik Tatrzański, Kierownik Bazy Górskiej w Roztoce, ratownik TOPR, instruktor wspinaczki, wspinacz  i narciarz wysokogórski.

Andrzej jest też instruktorem narciarstwa PZN. W 2005 roku zdobył wicemistrzostwo Polski w skialpiniźmie. W firmie Exploruj.pl specjalizuje się w szkoleniach i prowadzeniu turystów na tatrzańskie wspinaczki. Prywatnie ojciec rodziny kochający domowe pielesze i pieczenie ciast. Tak tak! Jego szarlotka podbija najbardziej zatwardziałe serca! Andrzej jest absolwentem krakowskiej AWF.

Radek “Rado” Kucharski - przewodnik. Górskie wyprawy, trekking w górach
Radek “Rado” Kucharski

Geograf, wędrowiec, autor przewodników, podróżnik, lider wypraw.

Pierwszy raz jechał do Azji, by zobaczyć Himalaje. Drugi, by poznawać kulturę tybetańską i Tybetańczyków. Kolejny, by pogłębić fascynację Ladakhiem. Kocha wielodniowe górskie wędrowanie, najlepiej w dzikich rejonach, często samotne. Wędrował w Himalajach Indii i Nepalu, w Karakorum w Pakistanie, w górach Iranu, w Skandynawii. Zafascynowany Indiami od 2000 roku dość regularnie do nich wraca. Jest autorem dwóch przewodników wydanych w Anglii, przez prestiżowe wydawnictwo Cicerone Press: „Trekking in Ladakh ” i Everest: a trekker’s guide  . Niebawem jego przewodnik trekkingowy po Rejonie Everestu ukaże się również w języku polskim, nakładem Wydawnictwa Sklepu Podróżnika . Radek prowadzi przede wszystkim wyjazdy trekkingowe i trampingowe do Indii i Nepalu. Mówi o sobie, że jest uzależniony od wędrowania, indyjskiego ćiaju i orzeszków ziemnych.

www.radekkucharski.com

Nasi partnerzy i przyjaciele

wyprawy
Stoyan Shirov

Profesjonalny przewodnik górski z Bułgarii, szef biura turystycznego Adventure Tails.

Stoyan jest jednym z szefów biura górskiego z Bułgarii – Adventure Trails. Ma 14 letnie doświadczenie jako przewodnik górski prowadzać turystów w górach Bułgarii, Rumunii, Grecji i Turcji. Stoyan prowadzi turystów na rezone rodzaje wypraw: trekkingi, wspinaczka, rowery górskie, wyprawy historyczne. Zarówno latem jak i zimą. Stoyan posiada międzynarodowe uprawnienia  UIMLA (Mountain leader , grade 1) od 2003 roku. Członek AEB (Association of Excursion guides in Bulgaria) od 2004 roku. Sprawnie posługuje się językiem angielskim, hiszpańskim i rosyjskim. Stoyan organizuje nasze programy w Bułgarii oraz jest przewodnikiem części z nich. Prywatnie wielbiciel narodowej kuchni swojej ojczyzny.

Ram Bahadur Tamang.Wyjazdy trekkingowe
Ram Bahadur Tamang

Właściciel schroniska górskiego “Moon light” w Dingboche. Przewodnik górski z wieloletnim doświadczeniem himalajskim. Zdobywca Everestu, Ama Dablam i innych szczytów najwyższych gór świata. 

Ram jest niezwykła postacią. Razem z żoną pochodzącą z ludu Szerpa prowadzą schronisko – hotelik w Dingboche (ok. 4300 m) w którym to od lat goszczą nasz grupy. Trudno o bardziej gościnne miejsce w całym Khumbu. Ram przygotowuje dla nas logistykę i wsparcie w czasie naszych wypraw na sześciotysięczniki w rejonie Khumbu.

Serfin Kessy - właściciel biura turystycznego. Trekking biuro podróży Exploruj
Serfin Kessy

Właściciel biura turystycznego The Kessy Brothers w Moshi. Przewodnik z Kilimandżaro. Dumny Chagga z Tanzanii.

Serfin swoją przygodę z Kilimandżaro rozpoczął już kilkadziesiąt lat temu gdy jako młody chłopak pracował jako porter. Później pracując jako przewodnik odwiedził szczyt Kilimandżaro ponad sto razy. Ostatecznie ponad dziesięć lat temu wspólnie z braćmi założyli biuro turystyczne, specjalizujące się w organizacji wypraw na szczyty Kilimandżaro, Mt. Meru i Oldonyo Lengay oraz specjalistyczne Safari w parkach narodowych Tanzanii i Kenii.

Serafin i jego biuro współpracuje z Exploruj.pl od roku 2007 organizując w tym czasie dla nas dziesiątki wypraw, zawsze profesjonalnie i uczciwie. Obecnie Serafin jest dla nas nie tylko partnerem ale i dobrym przyjacielem. Serafin pracuje w Moshi a cała jego rodzina pochodząca z dumnego ludu Chagga zamieszkuje od dziesięcioleci na zboczach najwyższej góry Afryki.

Chandan “Magar” Thapa - przewodnik trekkingowy. Wyprawy w góry
Chandan “Magar” Thapa

Właściciel agencji Rising Adventure. Doświadczony przewodnik trekkingowy. Nepalczyk z dziada pradziada i babki prababki. 

Urodzony w małej Himalajskiej wiosce u podnóży Manaslu w dystrykcie Gorkha, już od młodego wędrował z turystami po górach dorabiając jako porter. Od 10 lat licencjonowany przewodnik górski – trekkingowy. Od siedmiu lat zajmuje się organizacją trekkingów i wypraw na zlecenie Nepalskich i zagranicznych biur trekkingowych. Z biurem Exploruj.pl współpracuje już ponad pięć lat. Chandan jest dla nas cennym i profesjonalnym partnerem ale przede wszystkim dobrym przyjacielem na którego można liczyć w każdej sytuacji. Mieliśmy się o tym okazję przekonać w czasie tragicznego trzęsienia ziemi wiosną 2015 roku kiedy Chandan pomógł w bezpiecznej ewakuacji naszych trzech grup z Nepalu. Oprócz działalności zawodowej Chandan aktywnie działa w Nepalskich stowarzyszeniach górskich i turystycznych. Wspiera też czynnie odbudowę infrastruktury w górskich wioskach po trzęsieniu ziemi.

Dla Exploruj.pl Chandan organizuje logistykę wszystkich naszych trekkingów i wypraw.