+48 12 444 1846
×

Wyprawy Jordania

Jordania to kraj wyżynny, większość terenu zajmują równiny położone na wys. 700–1000 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Dżabal Umm ad Dami (1854 m n.p.m.) położony w górach Dżabal-asz-Szara na południowym zachodzie kraju. Przy zachodniej granicy znajduje się najniższe miejsce – depresja Morza Martwego 438 m p.p.m.[5]

Południowa część kraju to półpustynie noszące nazwy Moab i Idumea, na wschodzie rozciąga się pustynia Harra z dominującymi rozległymi pokrywami czarnych law wulkanicznych. Jedynie północno-zachodnia część kraju posiada warunki naturalne sprzyjające rozwojowi osadnictwa umożliwiające prowadzenie upraw bez sztucznego nawadniania. Przeważa klimat zwrotnikowy-kontynentalny suchy. Wyjątkiem są północno-zachodnie krańce, gdzie klimat jest umiarkowany kontynentalny.

Sieć rzeczną reprezentuje Jordan i jego główne dopływy. Spotyka się również rzeki okresowe. Niedobór wody to jeden z głównych problemów kraju – jedynym większym słodkowodnym akwenem jest sztuczny zbiornik King Talal na rzece Az-Zarka.

Świat flory i fauny jest dosyć ubogi. Roślinność tworzą m.in. suche kolczaste krzewy, bylice, jaśminy, platany. Sporadycznie na pn.-zach. spotyka się lasy z sosną alepską i dębem. Faunę reprezentują gatunki pustynne i stepowe. Większe ssaki to oryksy arabskie, szakale złociste, gazele i karakale (rysie stepowe). (Żr. WIkipedia)

Wyżyna Jordańska jest górzystym regionem w Jordanii, położonym na północ od Dolinie Jordanu i na południe od Morza Martwego. Jest to ważne centrum kultury i historii Jordanii, zawierające wiele znaczących miejsc związanych z historią i religią, w tym starożytne miasta, takie jak Pella i Umm Qais, oraz miejsca związane z Biblią, takie jak Wadi Al-Mujib i Miejsca Narodzenia Chrystusa.

Wyżyna Jordańska jest również miejscem, gdzie można doświadczyć pięknej przyrody, w tym wspaniałych widoków na okoliczne góry i doliny, a także spektakularnych krajobrazów wodnych, takich jak wodospady i jeziora. Jest to również popularne miejsce dla turystów chcących uprawiać turystykę pieszą, z wieloma ścieżkami i szlakami turystycznymi, które pozwalają na zwiedzanie regionu i jego pięknych krajobrazów.

W sumie Wyżyna Jordańska jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla turystów, oferującym wiele możliwości zwiedzania, doświadczania pięknej przyrody i poznawania bogatej historii i kultury Jordanii.

Trekking w Jordanii

Dla miłośników trekkingu w górach Jordanii został wyznaczony bardzo ciekawy szlak długodystansowy tzw: Jordan Trail.

Rozciąga się on praktycznie przez całą Jordanię z północy na południe, od Um Qais aż do Akaby. Ma długość 675 km i potrzeba 40 dni by przejść go pieszo.

Po drodze szlak przechodzi przez góry, doliny rzek okresowych (wadi) rezerwaty przyrody, pustynie, beduińskie osady i jeden z najwspanialszych zabytków świata: Petrę.