fbpx

Kaukaz

Kaukaz, nazywany również Wielkim Kaukazem, to łańcuch górski w południowo-zachodniej Azji, który rozciąga się pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leży na terenie Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji.

W paśmie tym znajdują się najwyższe szczyty: Rosji (Elbrus – 5642 m, który jest również najwyższym szczytem całego Kaukazu), Gruzji (Szchara – 5193 m), Azerbejdżanu (Bazardüzü – 4485 m) i Armenii (Aragac – 4090 m). Znajduje się tu ponad 2.000 lodowców.

Wielki Kaukaz i Mały Kaukaz

Kaukaz dzieli się na Wielki Kaukaz, gdzie znajduje się właśnie Elbrus oraz Mały Kaukaz, z najwyższym wierzchołkiem Giamysz o wysokości 3724 m n.p.m.

Elbrus, czyli król Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m., położony jest na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji, niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. Co ciekawe – przez alpinistów przyjmujących inne granice Europy (grań główną Kaukazu) niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i zdobywających Koronę Ziemi – to Elbrus, a nie Mont Blanc, uważany jest za najwyższy szczyt Europy.

Wyprawy w góry Kaukaz

Exploruj również zaprasza do zdobycia kaukaskiego olbrzyma, jednego z najpiękniejszych i najbardziej imponujących szczytów Gruzji, trzeciej pod względem wysokości góry na Kaukazie – Kazbeka (5033 m n.p.m.). Kazbek, podobnie jak Elbrus, jest potencjalnie aktywnym, lecz uśpionym wulkanem odsuniętym od głównego pasma Kaukazu.

Zapraszamy do odwiedzin Gruzji (gruz. Sakartvelo), krainy fantastycznych gór, pysznego jedzenia, słynnego wina, najdłuższych toastów na świecie i otwartych, ogromnie gościnnych ludzi.

Czacza po Swańsku – Trekking Kaukaz

18 Lip 2021 - 29 Lip 2021
Swanetia to niezwykła kraina usytuowana na południowych stokach gruzińskiego Kaukazu Wielkiego. To miejsce które niemal natychmiast urzeka i oczarowuje wędrowca. Kraina wspaniałej, bujnej przyrody, soczyście zielonych dolin znad których wyłaniają się strzeliste lodowo - skalne szczyty, oraz kamiennych wież obronnych, znajdujących się niemal w każdej swańskiej wiosce. Gdyby twórcy „Hobbita” wiedzieli o tej niemal bajkowej krainie, nakręcili by go właśnie w Swanetii.
3800 PLN + przelot do Gruzji

Kazbek – lodowy Książe Kaukazu

31 Lip 2021 - 10 Sie 2021
Zapraszamy do zdobycia kaukaskiego olbrzyma, jednego z najpiękniejszych i najbardziej imponujących szczytów Gruzji, trzeciej pod względem wysokości góry na Kaukazie – Kazbeka (5033 m n.p.m.). Zapraszamy do odwiedzin Gruzji (gruz. Sakartvelo), krainy fantastycznych gór, pysznego jedzenia, słynnego wina, najdłuższych toastów na świecie i otwartych, ogromnie gościnnych ludzi.
3300 PLN + przelot do Gruzji

Elbrus – na styku Europy i Azji

22 Sie 2021 - 30 Sie 2021
Elbrus od wieków fascynował i przyciągał podróżnych. Jego wybitna sylwetka jest doskonale widoczna już z lotniska w Mineralnych Wodach. To prawdziwy król Kaukazu przewyższający znacznie wszystkie pozostałe szczyty tego rozległego łańcucha górskiego. Geografowie spierają się do dziś gdzie przebiega granica pomiędzy Europą i Azją. Dlatego przez wielu Elbrus (5642 m.npm.) uznawany jest za najwyższy szczyt Europy i tym samym należący do Korony Ziemi.
799 euro + przelot do Rosji

Kaukaz – Połoniny Tuszetii

04 Wrz 2021 - 12 Wrz 2021
Trekking w niezwykłe i mało znane zakątki Kaukazu, w gościnne rejony Tuszetii i Chewsuretii. Niewiele jest już takich miejsc, gdzie można tak intensywnie doświadczyć piękna naszej planety. Biel śnieżnych szczytów połączona z niesamowicie intensywną zielenią dolin, bogactwem kwiatów, roślin, górskich jezior i potoków. Nasza wyprawa to nie tylko monumentalne góry, to także wspaniałe zabytki Gruzji.
2900 PLN + przelot do Gruzji