+48 12 444 1846
×

Wyprawy Kaukaz

Kaukaz, nazywany również Wielkim Kaukazem, to łańcuch górski w południowo-zachodniej Azji, który rozciąga się pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leży na terenie Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji.

W paśmie tym znajdują się najwyższe szczyty: Rosji (Elbrus – 5642 m, który jest również najwyższym szczytem całego Kaukazu), Gruzji (Szchara – 5193 m), Azerbejdżanu (Bazardüzü – 4485 m) i Armenii (Aragac – 4090 m). Znajduje się tu ponad 2.000 lodowców.

Wielki Kaukaz i Mały Kaukaz

Kaukaz dzieli się na Wielki Kaukaz, gdzie znajduje się właśnie Elbrus oraz Mały Kaukaz, z najwyższym wierzchołkiem Giamysz o wysokości 3724 m n.p.m.

Elbrus, czyli król Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m., położony jest na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji, niedaleko granicy z Gruzją. Jest najwyższym szczytem Rosji. Co ciekawe – przez alpinistów przyjmujących inne granice Europy (grań główną Kaukazu) niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i zdobywających Koronę Ziemi – to Elbrus, a nie Mont Blanc, uważany jest za najwyższy szczyt Europy.

Wyprawy w góry Kaukaz

Exploruj również zaprasza do zdobycia kaukaskiego olbrzyma, jednego z najpiękniejszych i najbardziej imponujących szczytów Gruzji, trzeciej pod względem wysokości góry na Kaukazie – Kazbeka (5033 m n.p.m.). Kazbek, podobnie jak Elbrus, jest potencjalnie aktywnym, lecz uśpionym wulkanem odsuniętym od głównego pasma Kaukazu.

Zapraszamy do odwiedzin Gruzji (gruz. Sakartvelo), krainy fantastycznych gór, pysznego jedzenia, słynnego wina, najdłuższych toastów na świecie i otwartych, ogromnie gościnnych ludzi.