+48 12 444 1846
×
×
Zarezerwuj teraz
Kazbek – lodowy Książe Kaukazu

  ×
  Zapytanie o termin

  Ta wyprawa może odbyć się w formule Exploruj Private Tours. Znaczy to, że możesz wybrać się na nią sam, z osobą towarzyszącą, bądź z małą grupą Twoich znajomych. Zapytaj o termin i szczegóły

   Kazbek – lodowy Książe Kaukazu

   Rodzaj wyprawy
   Wyprawy górskie
   Czas trwania
   11 dni
   Sezon
   Sierpień
   Góry
   Kaukaz
   Kontynent
   Europa
   Kraj
   Gruzja
   Cena, daty, rezerwacja.
   cena
   3800 PLN
   + przelot do Gruzji
   Wybierz termin:
   Rezerwacja
   Kazbek (5033 m), podobnie jak Elbrus, jest potencjalnie aktywnym, lecz uśpionym wulkanem odsuniętym od głównego pasma Kaukazu. Patrząc z daleka na urokliwe i urwiste ściany tego olbrzyma ma się wrażenie, że jest niedostępną i bardzo stromą górą zacięcie broniącą się przed zdobywcami. Nie bez powodu z Kazbekiem związana jest gruzińska wersja mitu o Prometeuszu. Ten słynny i zuchwały heros, w Gruzji zwany Amiranim, został uwięziony ponoć w okolicach Kazbeka za kradzież i ofiarowanie ludziom ognia oraz za ujawnienie tajemnej receptury produkcji wspaniałego gruzińskiego wina. Mimo wrażenia niedostępności Kazbek nie jest bardzo trudnym technicznie szczytem, ale jest nieco trudniejszy od swojego północnego sąsiada Elbrusa. Kazbek lubi kapryśną pogodę, trzeba też uważać na lodowe szczeliny i spadające tu i ówdzie kamienie. Większa część drogi na szczyt prowadzi łatwym i łagodnie nachylonym lodowcem. Ostatnie 80 m na szczyt to dość stroma ścianka – nachylenie ok. 55 stopni. Z reguły wchodzi się tam bez większego problemu, jednak w razie potrzeby będziemy instalować poręczówkę.
   Rejon: Kaukaz Centralny
   Wielkość grupy: Do 10 osób
   Kod programu: GEK
   Typ zakwaterowania: Hotel, namioty
   Poziom trudności: Wyprawa górska o umiarkowanych trudnościach.
   dowiedz się więcej

   W ramach wyprawy zwiedzimy także dynamiczną i bardzo już europejską stolicę Tbilisi, gdzie zanurzymy się w wąskie uliczki starego miasta. Będziemy podziwiać wieczorną panoramę miasta z twierdzy Narikała, zwiedzimy świątynie i klimatyczne bazary. Wybierzemy się też do dawnej stolicy Mcchety, gdzie będziemy zwiedzać katedrę – perłę gruzińskiej architektury sakralnej wraz z wspaniale usytuowanym klasztorem Jvari.

   Po tych atrakcjach przyjdzie czas na piękne gruzińskie góry. Przejedziemy starożytną, zapierającą dech w piersiach Gruzińską Droga Wojenną, zatrzymując się przy starej twierdzy Ananurinad turkusowymi wodami jeziora Żinwalskiego. Dojedziemy do miejscowości Kazbegi (gruz. Stepancminda) skąd rozpoczniemy zdobywanie Kazbeka. Podczas wspinaczki dojdziemy do jednej z najpiękniejszych świątyń na Kaukazie – Tsminda Sameba – świętego symbolu i wizytówki Gruzji.

   Po zdobyciu szczytu wracamy do stolicy. Amatorzy przygód będą mogli wykąpać się i wymasować ciało w tbiliskiej łaźni zasilanej siarkowymi, gorącymi źródłami. Na zakończenie naszej ekspedycji zapraszamy na gruzińską biesiadę – suprę, obowiązkowo z winem i długimi, porywającymi toastami.

   Wyprawa jest tak opracowana by zapewnić uczestnikom maksimum atrakcji, jak największą wygodę i bezpieczeństwo. Dlatego podczas podejścia wynajmujemy konie (wliczone w cenę), którymi w trakcie podejścia na Kazbek przetransportujemy ciężkie plecaki do schroniska, dawnej stacji meteo – bazy, z której atakujemy szczyt. Przy wejściu na szczyt będzie nas wspierać doświadczony lokalny, przewodnik górski. Będziemy podróżować wygodnymi środkami transportu – wynajętymi busami i taksówkami, czasami też skorzystamy z taniej komunikacji publicznej.

   Program wyprawy
   Ważne informacje
   Zalecany ekwipunek
   ZAMKNIJ