fbpx

Wyprawy na skitury oraz wyprawy na rakiety śnieżne to kategorie sportu i aktywnego wypoczynku związane nierozerwalnie z zimą i śniegiem. Bez pokrywy śnieżnej tych aktywności nie da się uprawiać. Trzeba jednak pamiętać, że warunki zimowe i śniegi w górach wysokich występują przez cały rok a na niżej położonych obszarach górskich na półkuli południowej zima jest wtedy, kiedy w Europie lato. Tak więc zarówno skitury, jak i wycieczki na rakietach można uprawiać przez cały rok.

Wyposażenie na wyprawy skiturowe

Wyprawy skiturowe to inaczej mówiąc wyprawy (wycieczki) na nartach, ale nie z wykorzystaniem kolejek linowych tylko siły własnych nóg. Do tego celu potrzebujemy specjalnie przygotowanych lekkich nart, butów oraz wiązań narciarskich, umożliwiające podchodzenie i zablokowanie do zjazdu. Wyposażenia skiturowego dopełniają tzw. foki oraz zestaw lawinowy ABC.

Do uprawiania turystyki narciarskiej potrzebne jest górskie doświadczenie w tym przydatna umiejętność korzystania z czekana i raków. Ponieważ jazda terenowa na nartach zawsze jest trudniejsza od jazdy na stokach przygotowanych, od uczestników wymaga się dobrego opanowania techniki jazdy na nartach.

Programy skiturowe to zwykle około tygodniowe wypady. Zakładają one spanie w schroniskach górskich i pokonanie pewnej określonej trasy. Alternatywą jest program stacjonarny, czyli codzienne wypady z jednej lub dwóch baz na różne trasy z założeniem powrotu do tego samego miejsca.

Tereny do wypraw na rakietach śnieżnych

Wycieczki na rakietach śnieżnych mają sens tam, gdzie w górach lub innych interesujących nas obszarach występuje gruba warstwa miękkiego śniegu i gdzie w takich warunkach praktycznie nie da się inaczej przemieszczać za względu na zapadanie się w śniegu. Ze względu na budowę rakiet śnieżnych, wycieczki zaplanowane są na łagodniejsze i średnio strome tereny górskie, czyli bez większych trudności technicznych. Za to w terenie interesującym pod względem krajobrazowym. W grę wchodzą też wejścia na łatwiejsze, choć nieraz całkiem wysokie szczyty górskie.

Programy z wykorzystaniem rakiet to – tak jak i w przypadku skiturów – programy około tygodniowe ze stałą bazą wypadową w górach lub w oparciu o program od schroniska do schroniska.

Na nartach na Jabal Toubkal czyli skitury w Afryce

06 Lut 2021 - 13 Lut 2021
Wyprawa skiturowa dla średnio zaawansowanych turystów narciarskich. Daje szansę na zdobycie najwyższego szczytu na północy Afryki. Atlas Wysoki to trochę dziki a przez to wspaniały teren na miłośników narciarstwa pozaszlakowego.
945 euro + przelot do Maroka

Skitury na Bałkanach – Bułgaria Pirin

14 Mar 2021 - 20 Mar 2021
Góry Bułgarii, które zajmują obszar niemal całego kraju, w zimie pokrywa gruba warstwa fantastycznego śniegu. Powodem takiego obrotu sprawy jest spotkanie klimatu kontynentalnego z wilgotnymi masami powietrza znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Program przeznaczony na początkujących i średniozaawansowanych skiturowców.
599 euro + przelot do Sofii

Skitour First

21 Mar 2021 - 27 Mar 2021
Maso Corto – osada otoczona majestatycznymi 3-tysięcznymi szczytami w głównym łańcuchu alpejskim. Nasza wyprawa narciarska będzie realizowana właśnie tutaj. Miejscowość znajduje się na samym końcu pięknej doliny Val Senales, która stanowi jedną z górskich dolin regionu Merano, wiodących ku głównej grani Alp. Granią tą przebiega granica austriacko-włoska.
690 Euro

Ski-tour Bułgaria, Riła i Pirin

21 Mar 2021 - 27 Mar 2021
Góry Bułgarii, które zajmują obszar niemal całego kraju, w zimie pokrywa gruba warstwa fantastycznego śniegu. Powodem takiego obrotu sprawy jest spotkanie klimatu kontynentalnego z wilgotnymi masami powietrza znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Najwyższe pasma górskie Bułgarii – Riła i Pirin oferują zimą doskonałe warunki dla średniozaawansowanych skiturowców.
670 euro + przelot do Sofii

Dolomity – rakiety śnieżne

07 Mar 2021 - 13 Mar 2021
Dolomity jak żadne inne góry dostarczają niezwykłych wrażeń widokowych nie tylko latem ale też właśnie zimą. Dolomitowe pionowe iglice i urwiska udekorowane śnieżną bielą nabierają niezwykłego kolorytu i stają się wielkim odkryciem dla tych co znają je już z letnich wędrówek czy wspinaczek. Wędrowanie w rakietach śnieżnych odbywa się zwykle w niezbyt stromym terenie bez większych trudności technicznych (rakiety to nie raki).
670 euro