+48 12 444 1846
×

Wyprawy na skitury i rakiety

Wyprawy na skitury oraz wyprawy na rakiety śnieżne to kategorie sportu i aktywnego wypoczynku związane nierozerwalnie z zimą i śniegiem. Bez pokrywy śnieżnej tych aktywności nie da się uprawiać. Trzeba jednak pamiętać, że warunki zimowe i śniegi w górach wysokich występują przez cały rok a na niżej położonych obszarach górskich na półkuli południowej zima jest wtedy, kiedy w Europie lato. Tak więc zarówno skitury, jak i wycieczki na rakietach można uprawiać przez cały rok.

Wyposażenie na wyprawy skiturowe

Wyprawy skiturowe to inaczej mówiąc wyprawy (wycieczki) na nartach, ale nie z wykorzystaniem kolejek linowych tylko siły własnych nóg. Do tego celu potrzebujemy specjalnie przygotowanych lekkich nart, butów oraz wiązań narciarskich, umożliwiające podchodzenie i zablokowanie do zjazdu. Wyposażenia skiturowego dopełniają tzw. foki oraz zestaw lawinowy ABC.

Do uprawiania turystyki narciarskiej potrzebne jest górskie doświadczenie w tym przydatna umiejętność korzystania z czekana i raków. Ponieważ jazda terenowa na nartach zawsze jest trudniejsza od jazdy na stokach przygotowanych, od uczestników wymaga się dobrego opanowania techniki jazdy na nartach.

Programy skiturowe to zwykle około tygodniowe wypady. Zakładają one spanie w schroniskach górskich i pokonanie pewnej określonej trasy. Alternatywą jest program stacjonarny, czyli codzienne wypady z jednej lub dwóch baz na różne trasy z założeniem powrotu do tego samego miejsca.

Tereny do wypraw na rakietach śnieżnych

Wycieczki na rakietach śnieżnych mają sens tam, gdzie w górach lub innych interesujących nas obszarach występuje gruba warstwa miękkiego śniegu i gdzie w takich warunkach praktycznie nie da się inaczej przemieszczać za względu na zapadanie się w śniegu. Ze względu na budowę rakiet śnieżnych, wycieczki zaplanowane są na łagodniejsze i średnio strome tereny górskie, czyli bez większych trudności technicznych. Za to w terenie interesującym pod względem krajobrazowym. W grę wchodzą też wejścia na łatwiejsze, choć nieraz całkiem wysokie szczyty górskie.

Programy z wykorzystaniem rakiet to – tak jak i w przypadku skiturów – programy około tygodniowe ze stałą bazą wypadową w górach lub w oparciu o program od schroniska do schroniska.