+48 12 444 1846
×
×
Zarezerwuj teraz
Czacza po Swańsku – Trekking Kaukaz

  ×
  Zapytanie o termin

  Ta wyprawa może odbyć się w formule Exploruj Private Tours. Znaczy to, że możesz wybrać się na nią sam, z osobą towarzyszącą, bądź z małą grupą Twoich znajomych. Zapytaj o termin i szczegóły

   Czacza po Swańsku – Trekking Kaukaz

   Epicki trekking w niezwykłej Swanetii
   Rodzaj wyprawy
   Trekkingi
   Czas trwania
   12 dni
   Sezon
   Lipiec
   Góry
   Kaukaz
   Kontynent
   Europa
   Kraj
   Gruzja
   Cena, daty, rezerwacja.
   cena
   4900 PLN
   + przelot do Gruzji
   Wybierz termin:
   Rezerwacja
   Swanetia to niezwykła kraina usytuowana na południowych stokach gruzińskiego Kaukazu Wielkiego. To miejsce które niemal natychmiast urzeka i oczarowuje wędrowca. Kraina wspaniałej, bujnej przyrody, soczyście zielonych dolin znad których wyłaniają się strzeliste lodowo - skalne szczyty, oraz kamiennych wież obronnych, znajdujących się niemal w każdej swańskiej wiosce. Gdyby twórcy „Hobbita” wiedzieli o tej niemal bajkowej krainie, nakręcili by go właśnie w Swanetii. Na trekkingu będziemy wędrować przez niemal całą górną Swanetię. Trasa wiedzie przez nietrudne technicznie, najpiękniejsze widokowo przełęcze, z których będziemy podziwiać imponujące kaukaskie skalno-lodowe szczyty i granie. Znajdują się tam najwyższe pięciotysięczne szczyty głównego pasma Kaukazu Wielkiego, a także największe lodowce. Najpiękniejsze z nich to Uszba (zwana Matternhornem Kaukazu) i Tetnuldi – szczyty wyjątkowej urody. Te dwie góry najświętsze dla Swanów, będą nam niemal cały czas towarzyszyć podczas wędrówki. Swanetia od wieków była trudno dostępna i dzięki temu jest fascynująca pod wieloma względami.
   Rejon: Kaukaz Centralny
   Wielkość grupy: do 12 osób
   Kod programu: GES
   Typ zakwaterowania: Guesthouse
   Poziom trudności: Trekking o trudnościach umiarkowanych
   dowiedz się więcej

   Przyroda Swanetii jest piękna i urzekająco bujna – znajdziemy tam wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Zetkniemy się też z niezwykłą kulturą ludzi gór, powstałą na skutek wielowiekowej naturalnej izolacji. Odwiedzimy bardzo stare kamienne cerkwie (X-XIVw). Podziwiać będziemy system świetnie zachowanych kamiennych wież obronnych. W Ushguli (miejscowość skansen – na liście światowego dziedzictwa UNESCO) i Mestii będziemy oglądać unikatowe w skali świata dzieła sztuki wczesnych chrześcijan. Skosztujemy specjałów lokalnej kuchni – chaczapuri, gubdari czy pyszny ser sulguni – obowiązkowo przyprawione specjalną swańską solą. Podczas posiłków będziemy mieli okazję wznosić toasty czaczą – pełnym mocy, tradycyjnym napojem kaukaskich górali.

   Mieszkańcy Swanetii to lud dumny, hardy i przekorny. Swani przez wieki żyli w wysokich górach o bardzo surowym i nieprzyjaznym klimacie. Taka też jest ich natura i charakter. Specyficzny sposób bycia, wygląd a nawet mowa (dialekt Svanuri) powodują, że są oni obiektem wielu anegdot, podobnie jak w Polsce podhalańscy górale. To wyjątkowy naród a świadczy o tym choćby fakt, że nawet w lecie do zbierania siana lub drewna używane są … drewniane sanie, nierzadko ciągnięte po asfalcie. Swani są jednak przede wszystkim bardzo otwarci, gościnni i serdeczni czego z pewnością doświadczymy.

   Zapraszamy na trekking po Swanetii – mitologicznej Kolchidzie – krainie złotego runa, gdzie od wieków zbierano złoty pył, używając do tego baranich skór, miejsca fascynującej kultury, bujnej przyrody i przede wszystkim zachwycających widoków lodowo – skalnych gór. W trakcie wyprawy zwiedzimy także gruzińską stolicę Tbilisi, dawną stolicę Mcchetę, oraz imponująco usytuowany klasztor Dżwari.

   Program wyprawy
   Ważne informacje
   Zalecany ekwipunek
   Więcej o trekkingu
   często zadawane pytania
   ZAMKNIJ