+48 12 444 1846
×
×
Zarezerwuj teraz
Ladakh – małe królestwo wielkich Himalajów

    ×
    Zapytanie o termin

    Ta wyprawa może odbyć się w formule Exploruj Private Tours. Znaczy to, że możesz wybrać się na nią sam, z osobą towarzyszącą, bądź z małą grupą Twoich znajomych. Zapytaj o termin i szczegóły

      Ladakh – małe królestwo wielkich Himalajów

      Trekking i zwiedzanie
      Rodzaj wyprawy
      Trekkingi, Wyprawy dla aktywnych
      Czas trwania
      16 dni
      Sezon
      Lipiec
      Góry
      Ladakh
      Kontynent
      Azja
      Kraj
      Indie
      Cena, daty, rezerwacja.
      cena
      1490 EUR
      + przelot do Leh
      Wybierz termin:
      Rezerwacja
      Ladakh, zwany często Małym Tybetem, to region położony w północno-zachodnich Indiach. Pod względem krajobrazowym, etnicznym i kulturowym rzeczywiście bardziej przypomina Tybet niż miejsca, które zazwyczaj kojarzą nam się z Indiami, choć częścią Tybetu nigdy nie był, zachowując przez wieki status niezależnego królestwa. Dla kogo ten program? Program przeznaczony jest dla osób aktywnych o dobrym stanie zdrowia, które dodatkowo nie boją się kilkugodzinnych wycieczek górskich. To też program dla osób z prawdziwym zacięciem podrózniczym, chcących poznać miejsca gdzie cywilizacja jeszcze nie odcisnęła mocno swego piętna. Wyjazd nie ma charakteru typowej wyprawy trekkingowej z wielodniową wędrówką. Sporo będziemy wędrować, ale podczas kilkogodzinnych wycieczek, bazując w pensjonatach lub lokalnych agroturystykach. To jest wyjazd krajoznawczy – poznajemy krajobrazy, kulturę, religię, geologię.
      Rejon: Himalaje Ladakhu i Karakorum
      Wielkość grupy: do 12 osób
      Kod programu: INT
      Typ zakwaterowania: Hotele, guesthouse
      Poziom trudności: Trekking łatwy
      dowiedz się więcej

      Ladakh jest wysokogórską, suchą krainą, w której roślinność jest niemal całkowicie ograniczona do den dolinnych i nawadnianych pól. Ta odmienność krajobrazowa od większości obszarów Indyjskich Himalajów spowodowana jest izolacją od wilgotnych mas powietrza i letnich monsunowych deszczy – Ladakh położony jest na północ od głównej grani Wysokich Himalajów, które stanowią barierę klimatyczną. Dla miłośników gór wysokich to lokalizacja idealna, bo sezon trekkingowy jest tu latem, kiedy inne regiony Himalajów, w tym w szczególności Himalaje Nepalu, są trudno dostępne, ze względu na intensywne deszcze monsunowe.

      Ludność regionu to w większości potomkowie Tybetańczyków, którzy przywędrowali tu ponad tysiąc lat temu. Ich język należy do grupy języków tybetańskich, a religią większości jest buddyzm tybetański. Dziś Ladakh jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, w którym poznać można kulturę tybetańską.

      Duża część Ladakhu to Góry Zaskar (Zanskar) należące do Himalajów. Powstały z osadów dna Oceanu Tetydy, który niegdyś oddzielał subkontynent indyjski od Eurazji. Wędrówka Półwyspu Indyjskiego spowodowała sfałdowanie tych osadów oraz wypiętrzenie Himalajów. Dziś skały Gór Zanskar tworzą mozaikę barw i kształtów przyciągającą uwagę nie tylko geologów. Na północ od nich znajduje się Dolina Indusu, która stanowi północną granicę Himalajów i jest jednocześnie miejscem, gdzie łączą się dwa, niegdyś osobne kontynenty. Dalej znajduje się pasmo Gór Ladakh, które zbudowane jest ze skał krystalicznych, magmowych, a na północ od nich, nadal w Ladakhu, znaczna część Karakorum. Wszystkie te miejsca odwiedzimy na tej wyprawie.

      W Ladakhu, mimo surowych warunków, jest zaskakująco dużo dzikich zwierząt. Powszechne są nachury zwane himalajskimi niebieskimi owcami, spotyka się koziorożce, owce stepowe. Powszechne są świstaki, dość często widuje się też dużo rzadsze, pocieszne małe gryzonie: szczekuszki. Królem świata zwierząt w Ladakhu jest irbis, czyli śnieżna pantera. Choć przedstawicieli tych pięknych zwierząt jest tu stosunkowo dużo, to są one niezwykle płochliwe i przez to bardzo rzadko udaje się je zobaczyć.

      Podczas tego wyjazdu poznamy przede wszystkim środkową cześć Ladakhu zlokalizowaną w okolicach doliny Indusu oraz stolicy regionu: Leh. Zwiedzimy najważniejsze klasztory. – To nie tylko okazja do zapoznania z buddyzmem tybetańskim oraz sztuką buddyjską. Wiele klasztorów ma atrakcyjną lokalizację, jest ciekawym elementem krajobrazu, a przez to świetnym obiektem do oglądania i fotografowania.

      Wśród tych elementów krajobrazu, które – podobnie jak wiele klasztorów – dodają Ladakhowi uroku, są położone bardzo wysoko, rozległe, słone jeziora. Najsłynniejsze z nich to Pangong Tso i Tsomoriri. Zobaczymy jedno i drugie, a także nieco mniej znane i mniejsze, ale nie mniej urokliwe, jezioro Tso Kar.

      Wydmy w górach wysokich? – Tak! Nie tylko wydmy ale i wielbłądy! Wydmy są jak najbardziej naturalne, piaszczyste – powstały na rozległym tarasie rzecznym. A wielbłądy? – W tym wypadku to nie częściej oglądane dromadery, a dwugarbne baktriany, które świetnie dają sobie radę na wysokogórskiej pustyni i przez wieki były używane na szlakach handlowych przebiegających przez Ladakh. Wydmy i wielbłądy zobaczymy w Dolinie Nubry, na północ od Leh, w części Karakorum należącej do Ladakhu, a dostaniemy się do niej przejeżdżając przez Khardung La – jedną z kilku najwyższych przełęczy drogowych na świecie.

      Program wyprawy
      Ważne informacje
      Więcej przydatnych informacji
      ZAMKNIJ