+48 12 444 1846
×
×
Zarezerwuj teraz
Samsara – przez Himalaje Ladakhu

  ×
  Zapytanie o termin

  Ta wyprawa może odbyć się w formule Exploruj Private Tours. Znaczy to, że możesz wybrać się na nią sam, z osobą towarzyszącą, bądź z małą grupą Twoich znajomych. Zapytaj o termin i szczegóły

   Samsara – przez Himalaje Ladakhu

   Wysokogórski trekking w starym stylu.
   Rodzaj wyprawy
   Trekkingi
   Czas trwania
   23 dni
   Sezon
   Wrzesień
   Góry
   Ladakh
   Kontynent
   Azja
   Kraj
   Indie
   Cena, daty, rezerwacja.
   cena
   6550 PLN
   + przelot do Leh
   Wybierz termin:
   Rezerwacja
   Ladakh pod względem krajobrazowym, etnicznym i kulturowym bardziej przypomina Tybet niż miejsca, które zazwyczaj kojarzą nam się z Indiami. Dlatego zwany jest często Małym Tybetem. Jest suchym obszarem, na którym roślinność jest niemal całkowicie ograniczona do den dolinnych i nawadnianych pól. Ta krajobrazowa odmienność od większości obszarów Indyjskich Himalajów spowodowana jest izolacją od wilgotnych mas powietrza i letnich monsunowych deszczy – Ladakh położony jest na północ od głównej grani Wysokich Himalajów, które stanowią barierę klimatyczną. Nasza wyprawa składać się będzie z kilku etapów. Dolecimy do położonej na wysokości około 3500 m n.p.m. stolicy Ladakhu, Leh. Tu kilka dni poświęcimy na aklimatyzację, zwiedzanie okolicznych klasztorów – atrakcji tyleż kulturowych co i krajobrazowych – oraz spacery. Drugi etap to przejazd do miejsca startu naszej wędrówki. Po drodze odwiedzimy jedną z pereł Ladakhu – położone na wysokości znaczeni przekraczającej 4000 m n.p.m. jezioro Tsomoriri. Nasza piesza wędrówka prowadzić będzie dzikim szlakiem wzdłuż pięknej, potężnej rzeki Tsarab, wypływającej ze zboczy głównej grani Wysokich Himalajów. Wędrówka wzdłuż doliny, w dół jej biegu nie oznacza monotonnego ani łatwego marszu. Ścieżka prowadzi wysokimi trawersami, tarasami, przez liczne grzbiety i przełączki. Będziemy też musieli obejść stromościenny odcinek doliny i przez to pokonać kilka ponad pięciotysięcznych przełęczy.
   Rejon: Ladakh – Zanskar
   Wielkość grupy: max 12 osób
   Kod programu: INL
   Typ zakwaterowania: Guesthouse, namioty
   Poziom trudności: Trekking wymagający
   dowiedz się więcej

   Ladakh to górski region położony w północno-zachodnich Indiach, pomiędzy główną granią Wysokich Himalajów a Karakorum. Jego nazwa oznacza krainę wysokich przełęczy – nie bez powodu, bo niemal wszystko leży tu na wysokości powyżej 3000m n.p.m. a wysokość większości pokonywanych przez wędrowców przełęczy przekracza 5000m.

   Ladakh pod względem krajobrazowym, etnicznym i kulturowym bardziej przypomina Tybet niż miejsca, które zazwyczaj kojarzą nam się z Indiami. Dlatego zwany jest często Małym Tybetem. Jest suchym obszarem, na którym roślinność jest niemal całkowicie ograniczona do den dolinnych i nawadnianych pól. Ta krajobrazowa odmienność od większości obszarów Indyjskich Himalajów spowodowana jest izolacją od wilgotnych mas powietrza i letnich monsunowych deszczy – Ladakh położony jest na północ od głównej grani Wysokich Himalajów, które stanowią barierę klimatyczną.

   Znaczną część Ladakhu zajmują Góry Zaskar (Zanskar). Południowo-zachodnią granicę tworzy główny grzbiet Wysokich Himalajów. Śnieg oraz lodowce pokrywające szczyty gór topią się powoli wiosną i latem tworząc strumienie i rzeczki. Na południu Ladakhu łączą się one w rzekę Zaskar (Zanskar). Jest ona głównym dopływem Indusu w regionie i tworzy potężną, na początku rozległą dolinę. Kraina wokół niej – niegdyś osobne królestwo – nazywa się Zaskarem (Zanskarem), a jej główna miejscowość to Padam (Padum).

   Zaskar zamieszkują niezwykle gościnni i pogodni ludzie. Są potomkami – podobnie jak większość mieszkańców Ladakhu – Tybetańczyków, którzy przywędrowali na te tereny nieco ponad tysiąc lat temu. Posługują się językiem należącym do grupy języków tybetańskich, a religią większości jest buddyzm tybetański. W obliczu Chińskiej dominacji w Tybecie Ladakh jest dziś jednym z najlepszych miejsc na świecie, w którym poznać można kulturę tybetańską.

   Szlak wzdłuż rzeki Tsarab doprowadzi nas do klasztoru Puktal (Phuktal) – jednego z najsłynniejszych miejsc w Zaskarze i bez wątpienia jednej z najbardziej niesamowitych budowli, jaką można w Ladakhu oglądać. Mnisie domki klasztoru przyklejone są do niemal pionowego zbocza, wysoko ponad wodami rzeki Tsarab. Dalej dziką doliną i przez kolejną przełęcz przejdziemy do głównej doliny i głównego szlaku prowadzącego do najważniejszej osady w Zaskarze – Padum. W tej części wędrówki będziemy iść przez wioski oglądając najprawdopodobniej kończące się prace polowe i przygotowania do długiej i mroźnej zaskarskiej zimy.

   Po zakończeniu treku czeka nas pełen zapierających dech w piersiach widoków przejazd wzdłuż głównej grani Wielkich Himalajów do miasta Kargil, skąd przez przełęcz Zodźi La (Zoji La), dziesiątkami serpentyn zjedziemy do zielonych dolin Kaszmiru. Dotrzemy do Śrinagaru. Trochę tu odpoczniemy mieszkając w pensjonacie-łodzi na jeziorze Dal, a później wylecimy do Delhi i dalej do Europy.

   Ważna uwaga na temat Kaszmiru

   Realizacja powrotu przez Kaszmir – Srinagar uzależniona jest o sytuacji politycznej w tym regionie. Jeśli będzie ona niepewna / niebezpieczna spędzimy dodatkowo czas po szczycie w okolicach Leh oraz z tego lotniska polecimy do Delhi.
   Program wyprawy
   Ważne informacje
   Więcej o trekkingu
   często zadawane pytania
   ZAMKNIJ