Wyjeżdżamy z Zakopanego, jedziemy przez Słowację, Węgry i Serbię do Belgradu. Dla przylatujących do Belgradu we własnym zakresie możemy zorganizować transfer z lotniska do hotelu.
Z Belgradu kierujemy się prosto do Kosowa. Popołudniu robimy postój na obiad w Mitrowicy, podzielonym mieście będącym symbolem zakończonego już niemal dziewiętnaście lat temu konfliktu. Wieczorem dojeżdżamy miasta Pejë (Peć). Kolacja powitalna w najlepszej bałkańskiej restauracji w mieście. Nocleg w hotelu w Pejë. Wyżywienie: śniadanie w Belgradzie.
Na początek dnia odwiedzamy serce serbskiego prawosławia, czyli wpisany na listę UNESCO Patriarchat w Peci – XIII-wieczny monastyr z doskonale zachowanymi freskami. Po wizycie w świątyni, wjeżdżamy w głąb głębokiego Kanionu Rugova. Nasz pierwszy dzień na szlaku „Szczytów Bałkanów”. Położony na uboczu Gór Przeklętych masyw Hajla oferuje wspaniałe widoki na Kosowo i Czarnogórę oraz piękną wędrówkę przez pasterskie osady i wysokogórskie polany. Dokładnie tak wyglądały Tatry za czasów Sabały i doktora Chałubińskiego. Po zdobyciu granicznego wierzchołka Hajla (2403 m), schodzimy na nocleg do wioski Drelaj do znanego i lubianego pensjonatu Shqiponia. Wycieczka trwa 8-9 godzin. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.
Dzisiaj czekają na nas bardzo zróżnicowane widoki. Wędrujemy przez wąwozy, kaniony i tajemnicze przesmyki, znane podróżnym jeszcze w czasach ottomańskich, a następnie rozległe górskie łąki z polodowcowymi jeziorkami. Opuszczamy Kosowo i przechodzimy do Czarnogóry. Nocleg w wiosce Babino Polje. Wycieczka zajmie nam 7-8 godzin, ale możemy zdecydować się wydłużyć ją do 11 godzin i zdobyć wierzchołek Guri i Kuq (2522 m). Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.
Wyjątkowo malowniczy dzień wśród jezior, polan i lasów czarnogórskiej części Gór Przeklętych. Po zejściu do miejscowości Plav przejeżdżamy do wioski Vusanje u wrót do najbardziej wysokogórskich dolin masywu – Ropojany oraz Grbaje. Nocleg w bardzo lubianym przez Polaków rodzinnym pensjonacie, gdzie zapewne spotkamy kilku naszych rodaków. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.
Wyruszamy do Doliny Ropojana. Po przekroczeniu przełęczy znajdujemy się w Albanii, o czym niezawodnie świadczą liczne betonowe bunkry z czasów Envera Hodży. Wycieczka do Theth, być może najbardziej odosobnionej miejscowości w Europie potrwa 7 godzin. Dodatkowe dwie godziny pozwolą chętnym zdobyć wierzchołek Maja e Arapit (2217 m). Pionowymi ścianami nad naszymi głowami poprowadzone są najtrudniejsze drogi wspinaczkowe Albanii. Tak musiały wyglądać Dolomity… 200 lat temu. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja
Jeden z najbardziej spektakularnych wysokogórskich spacerów świata, łączący dwie najpiękniejsze doliny albańskiej części Gór Przeklętych. Widoki na najwyższe masywy pasma. To nasze ulubione miejsce w górach całej Europy! Wycieczka trwa 8 godzin. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.
7-8 godzinna wycieczka doprowadzi nas do pasterskiej wioski Dobërdol, gdzie spędzimy noc w górskim schronisku. Warunki bardzo podstawowe, prawdopodobnie brak zasięgu sieci komórkowych. Wyżywienie: śniadanie, lunch, obiadokolacja.
Na deser zdobędziemy najwyższy szczyt Kosowa, dokładnie jeden metr wyższy od naszego Gerlacha. Z Dobërdolu osiągniemy grań dokładnie w miejscu, gdzie stykają się granice Albanii, Kosowa i Czarnogóry. Stąd kontynuujemy granią wycieczkę na Dzierawicę (2656 m). Schodzimy na stronę Kosowską, mijając po drodze kilka pięknych polodowcowych jezior. Na przeciw wyjeżdżają nam auta terenowe, którymi zjeżdżamy na obiad do wsi Junik. Tu kończy się nasz szlak. Przejeżdżamy do Peci/Pejë, by godnie uczcić wycieczkę przy bałkańskiej kuchni i muzyce. Wyżywienie: śniadanie.
Wyjeżdżamy z Kosowa dojeżdżamy późnym popołudniem do Belgradu. Pożegnalna kolacja w Belgradzie. Wyżywienie: śniadanie.
Po śniadaniu opuszczamy stolicę dawnej Jugosławii i przez Węgry oraz Słowację powracamy do Polski. Przyjazd ok godziny 19. Zakończenie programu.