Swanetia to niezwykła kraina usytuowana na południowych stokach gruzińskiego Kaukazu Wielkiego. To miejsce które niemal natychmiast urzeka i oczarowuje wędrowca. Kraina wspaniałej, bujnej przyrody, soczyście zielonych dolin znad których wyłaniają się strzeliste lodowo – skalne szczyty, oraz kamiennych wież obronnych, znajdujących się niemal w każdej swańskiej wiosce. Gdyby twórcy „Hobbita” wiedzieli o tej niemal bajkowej krainie, nakręcili by go właśnie w Swanetii.
Na trekkingu będziemy wędrować przez niemal całą górną Swanetię. Trasa wiedzie przez nietrudne technicznie, najpiękniejsze widokowo przełęcze, z których będziemy podziwiać imponujące kaukaskie skalno-lodowe szczyty i granie. Znajdują się tam najwyższe pięciotysięczne szczyty głównego pasma Kaukazu Wielkiego, a także największe lodowce. Najpiękniejsze z nich to Uszba (zwana Matternhornem Kaukazu) i Tetnuldi – szczyty wyjątkowej urody. Te dwie góry najświętsze dla Swanów, będą nam niemal cały czas towarzyszyć podczas wędrówki. Swanetia od wieków była trudno dostępna i dzięki temu jest fascynująca pod wieloma względami.
Przyroda Swanetii jest piękna i urzekająco bujna – znajdziemy tam wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Zetkniemy się też z niezwykłą kulturą ludzi gór, powstałą na skutek wielowiekowej naturalnej izolacji. Odwiedzimy bardzo stare kamienne cerkwie (X-XIVw). Podziwiać będziemy system świetnie zachowanych kamiennych wież obronnych. W Ushguli (miejscowość skansen – na liście światowego dziedzictwa UNESCO) i Mestii będziemy oglądać unikatowe w skali świata dzieła sztuki wczesnych chrześcijan. Skosztujemy specjałów lokalnej kuchni – chaczapuri, gubdari czy pyszny ser sulguni – obowiązkowo przyprawione specjalną swańską solą. Podczas posiłków będziemy mieli okazję wznosić toasty czaczą – pełnym mocy, tradycyjnym napojem kaukaskich górali.
Mieszkańcy Swanetii to lud dumny, hardy i przekorny. Swani przez wieki żyli w wysokich górach o bardzo surowym i nieprzyjaznym klimacie. Taka też jest ich natura i charakter. Specyficzny sposób bycia, wygląd a nawet mowa (dialekt Svanuri) powodują, że są oni obiektem wielu anegdot, podobnie jak w Polsce podhalańscy górale. To wyjątkowy naród a świadczy o tym choćby fakt, że nawet w lecie do zbierania siana lub drewna używane są … drewniane sanie, nierzadko ciągnięte po asfalcie. Swani są jednak przede wszystkim bardzo otwarci, gościnni i serdeczni czego z pewnością doświadczymy.
Zapraszamy na trekking po Swanetii – mitologicznej Kolchidzie – krainie złotego runa, gdzie od wieków zbierano złoty pył, używając do tego baranich skór, miejsca fascynującej kultury, bujnej przyrody i przede wszystkim zachwycających widoków lodowo – skalnych gór. W trakcie wyprawy zwiedzimy także gruzińską stolicę Tbilisi, dawną stolicę Mcchetę, oraz imponująco usytuowany klasztor Dżwari.
Program dzień po dniu
Dzień 1: Przelot z Warszawy do Tbilisi. Nocleg w Tbilisi w wygodnym hotelu, zaraz obok centrum starego miasta.
Dzień 2: Tbilisi. Rano spacer po starym mieście Tbilisi i zwiedzanie dawnej stolicy Gruzji: Mcchety. Wizyta w gruzińskim centrum duchowym – katedrze Sweti Cchoveli (lista UNESCO) i imponująco usytuowanym klasztorze Dżvari. Kolacja w restauracji w pobliżu Mcchety. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
Dzień 3: Tbilisi – Mestia. Wczesnym rankiem ruszmy do Mestii – główne miasto Swanetii. Czas przejazdu ok. 10 h (420 km). Po zakwaterowaniu w tradycyjnym swanskim domu, odpoczynek i spacer po centrum. W zależności od ilości wolnego czasu wejście na przydomową wieżę obronną. Obiadokolacja i nocleg w kwaterach.
Dzień 4: Mestia – Bagdvanari. Rano przejazd do wioski Etseri (1450m) – ok 30 min. Przejście do wsi Bagdvanari (1590m) przez przełęcz Baki (2460m), z której będziemy podziwiać monumentalne otoczenie doliny rzeki Dolry oraz masywy gór Ushby i Layli. Nocleg w kwaterach. Dystans: 20,5 km. Czas przejścia: 8 h.
Dzień 5: Dolina rzeki Dolry. Tego dnia przejdziemy doliną rzeki Dolry aby podziwiać potężny wodospad, który tworzy woda wypływająca z wnętrza lodowca najsłynniejszej góry Swanetii – Ushby. Powrót tą samą ścieżką. Dystans: 15 km. Czas przejścia: ok 6 – 8 h.
Dzień 6: Bagdvanari – przełęcz Guli – Mestia. Przejście do Mestii (1420m) przez przełęcz Guli (2960m). Z przełęczy będziemy podziwiać urwiste, skalne zerwy rogatej Ushby (4700m), oraz rozłożystego, śnieżnego Tetnuldi (4860m). Jeśli dopisze pogoda i starczy sił podejście do urokliwych jeziorek Koruldi (ok 3000m). Nocleg w kwaterach. Dystans 19,5 km. Czas przejścia: 8-10 h.
Dzień 7: Zhabeshi – Adishi. Przejazd do Zhabeshi (1690m/30 min) i przejście do niesamowitej, starej wioski Adishi (2030m). Po drodze widoki na olbrzymią dolinę rzeki Inguri i okoliczne lodowe szczyty. Przy dobrej pogodzie wejście na punkt widokowy na wysokość ok 2900 m. Dystans dłuższego wariantu – 19km. Czas przejścia: 8 h.
Dzień 8: Adishi – przełęcz Chkhunderi – Khala. Wędrówka do Khala (1890m) przez przełęcz Chkhunderi (2,720 m). Po drodze zwiedzamy lokalną cerkiew św. Jerzego. Będziemy podziwiać gigantyczny lodowiec Lardaadi, wspaniałą grań Tetnuldi i jego lodowych sąsiadów. Tego dnia przekraczamy lodowcowy potok Adishischala. Wynajmiemy konia, który pomoże nam przedostać się na drugi brzeg. Nocleg w kwaterach. Dystans 18,5 km. Czas przejścia ok 8h.
Dzień 9: Ushguli i okolice. Rano przejazd samochodem do wioski Ushguli (2200m) ok 40 min. Jest to miejsce zupełnie wyjątkowe, umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejscowość niemal wyjęta ze średniowiecznej baśni, wciąż zamieszkana wioska – skansen u podnóża najwyższego szczytu Gruzji Shkhary (5193m). To piąty pod względem wysokości szczyt Europy i trzeci w paśmie Kaukazu, a także największa ściana skalno-lodowa w regionie – 1500m. Różnica pomiędzy poziomem wioski Ushguli, a szczytem Shkary to niemal 3 km w pionie! W zależności od pogody zrobimy wycieczkę pod lodowiec Shkhary lub na szczyt Lamalialesgori 2980m – kóry jednocześnie jest punktem widokowym na monumentalny mur Bezengi ok. 6 h. Resztę dnia poświęcimy na delektowanie się atmosferą tego niezwykłego miejsca. Opcjonalnie wizyta w ciekawym muzeum etnograficznym, znajdującym się w jednej z baszt obronnych oraz cerkwi Lamaria. Nocleg w kwaterach.
Dzień 10: Ushguli – przełęcz Latpari – Chvelpi. Przemarsz do Chvelpi (1100m) w dolnej Swanetii. Wyruszamy wcześnie rano. To najtrudniejszy i jednocześnie najpiękniejszy widokowo odcinek naszego treku. Trasa jest nietrudna technicznie, jednak o sporych przewyższeniach. Naszym oczom ukaże się przysłowiowe „morze gór” – cudnej urody szczyty głównej grani Kaukazu Wielkiego, a także cała ściana Shkhary i legendarny mur Bezengi. Po drodze mijamy trzy jeziorka – “zawieszone” na grani masywu. Wspinamy się na przełęcz Latpari (2800m). Jednak najwyższy punkt naszej trasy to 2900m. Wspaniałe widoki z pewnością wynagrodzą nam trudy wędrówki. Długość marszu: 23 km. Czas wędrówki: 10-12 h.
Dzień 11: Tbilisi. Przejazd do Tbilisi. Czas przejazdu ok. 10 – 12 h. Po drodze możliwość zwiedzania pięknej jaskini Prometeusza, zlokalizowanej w okolicach Kutaisi. W Tbilisi spacer po mieście i ostatnie zakupy. Dla chętnych wieczorna wizyta w tbiliskiej łaźni miejskiej Abanotumani. Uroczysta kolacja. Nocleg w hotelu.
Dzień 12: Transfer na lotnisko i wylot z Tbilisi.
UWAGA! W przypadku złej pogody organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie.
Koszt obejmuje:
Koszt nie obejmuje:
Koszty opcjonalne:
ZDJĘĆ TROCHĘ Z NASZEJ WYPRAWY
Wystarczy kliknąć na guzik "Zarezerwuj teraz" i wypełnić formularz, który się pojawi. Proszę nie zapomnieć o wybraniu właściwej daty jeśli jest taka opcja.
Potem tylko kliknij "wyślij" i w ciągu najdalej 3 dni roboczych odpowiemy na Twoje zapytanie.
Poinformujemy o dostępności miejsc i przekażemy inne ważne informacje jak dokonać właściwej rezerwacji.
Możesz też do nas zadzwonić na wskazane numery lub napisać zapytanie na adres: biuro@exploruj.pl
Uwaga! Ze względów technicznych nie odpowiemy na pocztę hotmail. Prosimy podaj inne konto pocztowe!