Nasz program trekkingu w Alpach Austriackich zaplanowaliśmy tak aby w stosunkowo krótkim czasie zobaczyć i przeżyć jak najwięcej. Trzeba jednocześnie pamiętać, że prawie cała Austria to góry, na przejście których braknie życia jednego człowieka. Dlatego taki przekrojowy program pozwoli na pierwsze spotkanie z Alpami i zapewne zachęci do powrotu w Austriackie Alpy.
Trekking zaplanowaliśmy w czterech ikonicznych grupach górskich Wschodnich Alp. Zaczynamy w Tyrolu, na jego zachodnim krańcu, przy granicy ze Szwajcarią. Tu znajduje się wysokogórska grupa Silvretta z lodowcami wznoszącymi się nad zielonymi halami i granitowymi szczytami przekraczającymi często 3 tysiące metrów. Najwyższy z nich to Piz Buin o wysokości 3312 m. Cała grupa Silvretta wraz z sąsiednią Verwall, to obszar o pierwotnym górskim charakterze, gdzie nietrudno o spotkanie świstków, kozic, czy koziorożców. I to mimo że pasterze działają w tych terenach od wielu stuleci. W naszym programie mamy zaplanowane dwie piękne okrężne wysokogórskie trasy z przejściami przez przełęcze i wejściami na panoramiczne szczyty.
Kolejna odsłona i nowe miejsce na naszej trasie to Wysokie Taury. Są one najwyższą częścią całych Alp Austriackich. To tu znajdują się najwyższe szczyty tego kraju z takimi jak Grossglocker i Grossvenediger na czele. One same wprawdzie nie będą naszym celem ze względu na techniczny charakter ale będziemy bardzo blisko nich w centralnie położonej grupie Granatów. Mamy tu zaplanowany trekking na jeden ze szczytów tej grupy. Cały ten obszar jest Parkiem Narodowym Wysokie Taury i wizytę w nim zaczniemy od Wodospadów Kriml, które są największymi wodospadami w Austrii.
Ostatnia część naszej górskiej przygody to położone w centralnej części Austrii tzw. Niskie Taury oraz znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO masyw gór Dachstein. Tu znów wiec odbędziemy dwa trekkingi, po jednym dniu w każdej z tych grup górskich. W Niskich Taurach przejdziemy przez prawdziwe „pojezierze” górskie, wśród granitowych szczytów i wysokogórskich łąk, a w Dachsteinie pokonamy malowniczy wąwóz, podejdziemy pod wapienne urwiska i z bliska zapoznamy się z księżycowym krajobrazem wapiennego krasu, pełnym turni, turniczek, tuneli, jaskiń skalnym labiryntem. Naszą bazą na te ostatnie dni będzie kolebka Alpejskiego narciarstwa – historyczna miejscowość Schladming.
Program – trekking o trudnościach umiarkowanych, przeznaczony jest dla tych miłośników wysokogórskich krajobrazów, którzy dysonują dobrą kondycją. Codziennie będziemy pokonywać trasy piesze o długości kilkunastu kilometrów z sumą podejść w okolicy tysiąca metrów. Tam gdzie to możliwe będziemy wspomagać się kolejkami górskimi lub wyjeżdżać na tzw. „drogi Alpejskie” naszym busem. Nie ma na trasie naszych trekkingów trudności technicznych, ale ze względu na występujące płaty śniegu raki będą niezbędne.
Noclegi mamy zaplanowane w małych rodzinnych pensjonatach w pokojach 2 osobowych z łazienkami. Przejazd na całej trasie naszym firmowym busem. Grupa max 7 osób, prowadzona przez profesjonalnego przewodnika górskiego.
Dzień 1. Zakopane – Tyrol. Wyjazd z Zakopanego w godzinach porannych. Przejazd przez Słowację do Austrii do Tyrolu. Ok 10 godz jazdy. Nocleg w rodzinnym pensjonacie w okolicach Galtur.
Dzień 2. Trekking w Grupie Silvretta. Po wczesnym śniadaniu pojedziemy z Galtur busem do wysoko w górach położonego Jeziora Zeinisee (1820 m). Stąd ruszymy długim trawersem w górę by osiągnąć górne piętra Doliny Verbella. W górę doliną do położonego tu schroniska Heilbronner Huette, gdzie zatrzymamy się na lunch. Potem dość strome podejście na bardzo widokową przełęcz Muttenjoch (2620 m). Z przełęczy jeśli siły i pogoda pozwolą wyjdziemy na szczyt Gaisspitze (2779 m) skąd otwiera się widok na ogromną Dolinę Panznaun oraz majaczący na południu łańcuch pokryty lodowcami główny grzbiet Silvretta. Z przełęczy długie ale wygodne zejście w dół do Mathon i powrót busem do pensjonatu gdzie nocujemy. Czas marszu ok. 8 godz. Dystans 18 km.
Dzień 3. Silvretta – Hohes Rad – Schronisko Wisbadeńskie. Rano udamy się naszym busem na piękną trasę samochodową Silvretta Hochalpenstrasse. Po zaparkowaniu przy Jeziorze Silvretta (2020 m) wyruszymy na piękną okrężną trasę górskimi ścieżkami. Najpierw czeka nas długie, ale widokowe podejście na Przełęcz Radschulter skąd już tylko 200 m, fragmentami po blokach skalnych, na szczyt Hohes Rad (2934 m). Ze szczytu wspaniała panorama na trzytysięczniki Silvretty. Z przełęczy zejście przez alpejskie łąki do Schroniska Wisbadeńskiego gdzie zatrzymamy się na odpoczynek. Dalej w dół do brzegu jeziora i wzdłuż niego wygodną widokową ścieżką finalnie wrócimy do miejsca startu. Powrót na nocleg do pensjonatu. Czas przejścia ok 8 godzin. Trasa 16 km.
Dzień 4. Dolina Panznaun – Wodospady Krimml – Mittersill. W tym dniu przemieścimy się naszym busem z gór Silvretta w Wysokie Taury. Po drodze przejedziemy kolejną panoramiczną drogę górską przez Przełęcz Gerlos. Na końcu tej trasy odwiedzimy największe i najpiękniejsze wodospady całej Austrii i jednocześnie jedne z największych w Europie – Wodospady Krimml. Tu czeka nas piesza wycieczka ok 4 godz. (7 km) wzdłuż wodospadów w górę doliny. Wstęp do wodospadów płatny dodatkowo. Po wycieczce udamy się dalej busem do pensjonatu w okolicach Mittersill w Wysokich Taurach.
Dzień 5. Park Narodowy Wysokie Taury – Grupa Granatspitze. Dziś czeka nas kolejna prawdziwie wysokogórska wyprawa. Pojedziemy w górę doliny aż do osady Enzingerboden. Tu przesiądziemy się na górską kolejkę, która wywiezie nas prawie 700 metrów wyżej na brzeg jeziora Weissee (2250 m). Znajdziemy się w sercu Wysokich Taurów pomiędzy masywami Grossglockner i Grossvenediger. Ruszymy dalej pieszo w górę na zbocza szczytu Hochfurleg (2925 m). Stromą ścieżką miejscami przez płaty wiecznego śniegu dojdziemy do małej przełęczy w grani, skąd już tylko kilka kroków po skalnych blokach do szczytu. Jeśli pogoda dopisz zatrzymamy się na nim na chwilę dla rozległej panoramy. Zobaczymy oprócz sąsiednich trzytysięczników również wyniosłą sylwetę Grosglockera – najwyższego szczytu Austrii. Zejście w dół ta samą drogą. Powrót do pensjonatu na nocleg.
Dzień 6. Niskie Taury. Po wczesnej pobudce ruszmy naszym busem na wschód w stronę Doliny Anizy. Rzeka ta oddziela Dachstein od położonego bardziej na południe łańcucha Niskich Taurów. Te góry będą dziś naszym celem. Przejdziemy pięknym wysokogórskim trawersem z Doliny Preunegg do Doliny Obertal. Po drodze pokonamy kilka wysokogórskich przełęczy powyżej 2 tyś. metrów, miniemy kilka malowniczo położonych jezior polodowcowych, a wszystko to w krainie skał i turni okolonych przez wysokogórskie łąki, gdzie przez sezon letni odbywają się wypasy. Po drodze miniemy kilka osad pasterskich i schronisko, gdzie zatrzymamy się na lunch. Nocleg w pensjonacie w okolicach Schladming. Trasa piesza ok 6,5 godz. 14 km.
Dzień 7. Trekking w górach Dachstein. Pora na finał naszego programu i masyw Dachstein, jedne z najpiękniejszych gór w całej Europie. Nasza trasa poprowadzi nas w górę najpierw bajkowym Srebrnym Wąwozem, gdzie szlak został poprowadzony po drewnianych podestach rozpiętych ponad wzburzonym nurtem potoku. Potem powyżej schroniska poprzez niezwykły wapienno – krasowy krajobraz płaskowyżu upstrzonego niezwykłymi formacjami skalnymi, dojdziemy do kolejnego schroniska, sławnego Guttenberghaus. Tu napotkamy zapierające dech widoki na Hoher Dachstein – główny szczyt całej grupy. Po odpoczynku w schronisku zejdziemy przez zielone łąki i wapienny krasowy labirynt do parkingu, gdzie pozostawiliśmy rano nasz bus, zamykając w ten sposób pętlę Dachsteinu. Trasa piesza 15,5 km, około 8 godzin. Nocleg w pensjonacie.
Dzień 8. Powrót do Polski. Ostatni dzień naszej przygody to jazda powrotna przez góry Austrii a potem doliną Dunaju i Wagu (Słowacja) do Polski. Koniec programu.
W cenie programu jest zawarte:
W cenie programu zawarte nie jest:
Wystarczy kliknąć na guzik "Zarezerwuj teraz" i wypełnić formularz, który się pojawi. Proszę nie zapomnieć o wybraniu właściwej daty jeśli jest taka opcja.
Potem tylko kliknij "wyślij" i w ciągu najdalej 3 dni roboczych odpowiemy na Twoje zapytanie.
Poinformujemy o dostępności miejsc i przekażemy inne ważne informacje jak dokonać właściwej rezerwacji.
Możesz też do nas zadzwonić na wskazane numery lub napisać zapytanie na adres: biuro@exploruj.pl
Uwaga! Ze względów technicznych nie odpowiemy na pocztę hotmail. Prosimy podaj inne konto pocztowe!