Peru jest uznawane za jeden z najbardziej niezwykłych krajów Ameryki Południowej. Źródłem tej niezwykłości jest bogactwo kulturowe: zabytki kolonialne, ruiny imperium Inków, ciągle żywa kultura Indian., ale również bogactwo przyrodnicze – niezwykłe i ciągle zmieniając się krajobrazy Andów, najdłuższego łańcuch a górskiego świata. W czasie tego akurat wyjazdu nie będziemy chodzić utartymi szlakami – pokażemy Wam inne od ogólnie kojarzonych oblicze Peru. Bliżej nam będzie krajobrazowo do Himalajów niż do tego co najczęściej można zobaczyć na obrazkach z Imperium Inków.
Nasza przygoda zacznie się w Limie od szybkiego zwiedzania miasta następnie wygodnym autobusem przeniesiemy się do świata strzelistych gór, długich popękanych lodowców, niebieskich lazurowych jezior polodowcowych. Pojedziemy do Huaraz. To niewielkich rozmiarów miasteczko jest bazą wypadową do najwyższych łańcuchów górskich w Peru w tym do Białej Kordyliery.
Tym razem naszym celem będzie dzika i piękna Cordilliera Huayhuash. Trekking na który chcemy Was w tych górach zaprosić, przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy trekking na świecie. I to nie jest przesada. Strzeliste szczyty pokryte lodem i śnieżnymi czapami. Ogromne lodowce spływające do wysokogórskich kotłów i dolin, lazurowe jeziora polodowcowe połyskujące w tych miejscach gdzie lodowce się cofnęły. Ty wszystko stanowi że będziemy w czasie wędrówki zastanawiać się czy to jeszcze Andy czy juz może Karakorum. Do tego w czasie trekkingu prawie przez cały czas przebywać będziemy na wysokości powyżej 4000m, a nawet dwukrotnie przekroczymy wysokość pięciu tysięcy metrów!
Po drodze zatrzymamy się na jeden dzień by podziwiać budzącą grozę wschodnią ścianę Siula Grande– znaną wielu koneserom literatury i filmów górskich ze znanej książki Joe Simpsona „Dotknięcie pustki”.
Dla kogo ten program?
Program przeznaczony jest dla turystów górskich już z doświadczeniem w dłuższych wędrówkach. Trekking jest nietrudny technicznie jednak stanowi spory wysiłek fizyczny i wymaga bardzo dobrej kondycji oraz dobrego stanu zdrowia. Przez 11 dni będziemy przebywać w terenie wysokogórskim. W czasie trwania trekkingu spać będziemy w namiotach, a nasze bagaże podróżować będą na wynajętych mułach, co oznacza że na plecach niesiemy tylko lekki plecak “dzienny”. Posiłki będzie nam przygotowywał lokalny kucharz.
Program dzień po dniu
Dzień 01: Przylot do Limy. Wylot z Warszawy, przylot do Limy. Transfer z lotniska do hotelu, Noc w hotelu w Limie (-/-/-)
Dzień 02: Lima – Huaraz. Po wczesnym śniadaniu transfer na dworzec autobusowy. Przejazd autobusem rejsowym (pierwsza klasa) do Huaraz (około 8 h jazdy). Zameldowanie w hotelu. Wyżywienie (B/-/-)
Dzień 03: Dzień aklimatyzacyjny. Po śniadaniu chwila relksu, następnie udamy się na 4-godzinny trekking poza miasto do Puka Ventana (“czerwone okno”), w czasie którego podziwiać będziemy panoramę masywu Cordillera Blanca. Czas marszu ok. 4 h. Noc w hotelu w Huaraz. (B/L/-)
Dzień 04: Huaraz – Churup Lake 4450 m. Trekking aklimatyzacyjny – z Huaraz jedziemy samochodem do wioski Pitec. Trekking rozpoczyna się na wysokości 3850 m – nietrudną ścieżką dochodzimy do znajdującego się na wysokości 4450 m błękitnego jeziora Churup. Po odpoczynku wracamy do Huaraz – tą samą drogą. Czas przejścia 4 – 5 h. Nocleg w hotelu w Huaraz (B/L/-)
Dzień 05: Huaraz – Cordillera Huayhuash – Matacancha 4150 m. Opuszczamy Huaraz – droga biegnie przez dolinę Huaylas do Conococha. W drodze towarzyszyć nam będzie imponująca panorama masywu Huayhuash z wybitymi szczytami takimi jak Yerupaja, Jirishanca, Rondoy. Po minięciu wiosem Llamac i Pocpa dotremy na miesce. Rozstawiamy namioty. Czas przejazdu ok 5 h. Nocleg w namiotach.(B/L/D).
Dzień 06: Matacancha – Cacananpunta pass 4750 m – Mitucocha lake 4300 m. Dzień zaczynamy ostrym podejściem zygzakiem na przełęcz Cacananpunta 4750 m. Za przełęczą schodzimy w dół piękną, szeroką doliną która zaprowadzi nas do malowniczego jeziora Mitucocha (4200 m), gdzie rozstawimy namioty. Czas przejścia ok. 5 h. (B/L/D)
Dzień 07: Mitucocha Lake 4300 m – Algaycocha pass 4740 m – Carhuacocha lake 4200 m. Przejście z Laguna Mitacocha do Laguna Carhuacocha. Nieco zbaczając z głównego szlaku, stromym terenem wejdziemy na przełęcz Algaycocha, następnie schodzimy w stronę jeziora Carhuacocha, gdzie rozstawiamy namioty. Czas przejścia 7 – 8 h. (B/L/D).
Dzień 08: jezioro Carhuacocha – przełęcz Siula 4800 m / Carnicero lake – Huayhuash 4350 m. Dzień zaczniemy długim mozolnym podejściem na przełęcz Siula (4800 m). Z przełęczy rozpościera się wspaniały widok na góry Carnicero, Trapicero, Yerupaja (6634 m) – drugi co do wysokości szczyt peruwiańskich Andów, oraz Siula (6356 m). Siula Grande to góra która stała się sławna po opublikowaniu przez Joe Smpson’a książki “Dotknięcie pustki” – opisującej jego dramatyczne zejście z nieudanej próby zdobycia góry. Z przełęczy schodzimy do Huayhuash – naszego kolejnego miejsca kempingowego. Czas przejścia 7 – 8 h. (B/L/D).
Dzień 09: Huayhuash 4350 m – jezioro Viconga 4500 m. Dziś podejdziemy bliżej w stronę południowej części masywu Huayhuash . Przejdziemy przez przełęcz We Huayhuash (4700 m) by napawać się widokiem masywu Raura oraz południowo-wschodniej ściany góry Trapecio. Zejdziemy na południową stronę, mijając piękne jezioro Viconga. Dojdziemy dalej do gorących źródeł – gdzie będzie można się zrelaksować. Nocleg pod namiotami. Czas przejścia 5 – 6 h. (B/L/D)
Dzień 10: jezioro Viconga 4500 m – przełęcz Cuyoc 5050 m – obóz Elphant 4600 m. Rano ruszamy w stronę przeęczy Cuyoc Pass 5000 m – jednego z najwyższych punktów na trasie naszego trekkingu. Na przłęczy panoramiczny widok na górę Huyhuash. Zejście w stronę doliny Huanacpatay Valley. Czas przejścia ok 7 h. Nocleg w namiotach. (B/L/D)
Dzień 11: obóz Elephant – przełęcz Santa rosa 5100 m – Cutatambo 4000 m. Po wczesnym śniadaniu pniemy się do góry wąską doliną na przełęcz Santa Rosa, skąd dla odmiany zobaczymy północną panramę masywu Huayhuash – ukażą nam się góry Yerupaja, Sarapo, Stakra, Huacris oraz Siula. Zejście do obozowiska. Czas przejścia ok 5 h. (B/L/D)
Dzień 12: Cutatambo – wschodnia ściana Siula Grande – Cutatambo. W tym dniu krótki trekking w stronę jeziora Laguna Sarapococha lub na przełęcz waną ‘Gran Vista’ (‘Piękny widok’), gdzie podziwiać będziemy mogli wschodnią ścianę (znaną z książki i filmu “Dotknięcie pustki”). Trudy wspinaczki wynagrodzą nam niezapomniane widoki. Czas przejścia ok 5 h. (B/L/D)
Dzień 13: Cutatambo – Huayllapa 3500 m – Huatiac 4290 m. Dziś zaobozujemy poniżej przełęczy Tapush – przejście z Cutatambo do Huatiac. Obóz założymy na wysokości 4290 metrów. Czas przejścia 6 – 7 h. (B/L/D)
Dzień 14: Huatiac – Gashgapampa – jezioro Jahuacocha 4050 m. W dniu dzisiejszym musimy jeszcze pokonać przełęcz Tapush 4750 a potem jeszcze raz pokonamy kolejną przełęcz Yaucha (4650 m). Nocleg w namiotach na wysokości 4050 m. Czas przejścia ok 6 h. (B/L/D)
Dzień 15: Jezioro Jahuacocha – przełęcz Pampa de Llamac 4350 m – Llamac 3300 m. Dziś ostatni dzień naszej wędrówki schodzimy doliną Jahuacocha by następnie po raz ostatni wznieść się na przełęcz Pampa Llamac (4350 m). Następnie schodzimy do wioski Llamac skąd autobusem przejedziemy do Huaraz. Nocleg w hotelu w Huaraz. Czas przejścia 5 h. (B/L/-)
Dzień 16: Odpoczynek. Dzień wolny w Huaraz. Nocny bus do Limy (B/-/-)
Dzień 17: Lima. Transfer na lotnisko i popołudniowy wylot do Polski. Bez wyżywienia.
Dzień 18: Przylot do Polski. Zakończenie programu.
Wliczone w cenę:
Nie wliczone w cenę:
Wystarczy kliknąć na guzik "Zarezerwuj teraz" i wypełnić formularz, który się pojawi. Proszę nie zapomnieć o wybraniu właściwej daty jeśli jest taka opcja.
Potem tylko kliknij "wyślij" i w ciągu najdalej 3 dni roboczych odpowiemy na Twoje zapytanie.
Poinformujemy o dostępności miejsc i przekażemy inne ważne informacje jak dokonać właściwej rezerwacji.
Możesz też do nas zadzwonić na wskazane numery lub napisać zapytanie na adres: biuro@exploruj.pl
Uwaga! Ze względów technicznych nie odpowiemy na pocztę hotmail. Prosimy podaj inne konto pocztowe!