Ta wyprawa może odbyć się w formule Exploruj Private Tours. Znaczy to, że możesz wybrać się na nią sam, z osobą towarzyszącą, bądź z małą grupą Twoich znajomych. Zapytaj o termin i szczegóły
Wyprawa jest wyprawą komercyjną w dobrym tego słowa znaczeniu i z naszej strony zapewniamy pełne profesjonalne wsparcie w czasie jej trwania. Zawiera ono miedzy innymi opiekę zawodowych lokalnych przewodników w relacji 1 dla max 3 uczestników, sprzęt wysokogórski, pre-instalowane namioty w górnych obozach, namioty bazowe, pełne wyżywienie w bazach oraz jedzenie szturmowe. Uczestnik tak naprawdę ma zabrać ze sobą ekwipunek osobisty oraz dobrą kondycję i wolę zdobycia szczytu.
Wyprawa ma charakter międzynarodowy i organizowana jest przy współpracy z profesjonalnym lokalnym biurem ekspedycyjnym z Kirgistanu z którym mamy bardzo pozytywną historię współpracy. W wyprawie zwykle nie uczestniczy polski lider więc uczestnicy powinni posiadać podstawową znajomość języka angielskiego lub rosyjskiego. Uczestnicy od wylądowania w Osh pozostają cały czas pod opieką naszego lokalnego przedstawiciela w Kirgistanie oraz przewodnika górskiego. Ze względu na powagę wyprawy każda kandydatura musi być wcześniej skonsultowana z biurem Exploruj.pl.
Uwaga! W przypadku przelotu z Polski do Bishkek, organizujemy dodatkowo nocleg w hotelu w Bishkek transfery lotniskowe oraz przeloty Bishkek-Osh-Bishkek na życzenie uczestnika. Te świadczenia podlegają dodatkowe opłacie.
Wejście na szczyt Pik Lenin odbywa się z bazy Aczik Tasz będącej na wysokości 3800 m. Kolejne miejsca biwakowe to:
Wskazane terminy są terminami gwarantowanymi. Na życzenie organizujemy wyprawy na Pik Lenina w dowolnym terminie w sezonie letnim z dowolnym pakietem świadczeń. W tym celu prosimy o kontakt z naszym biurem.
Dzień 1. Przyjazd do Osz. Transfer Osz – BC „Achik-Tash” (3600 m).
W Osz zostaniesz powitany przez naszego przedstawiciela, a następnie transportem zostaniesz przewieziony do Bazy Głównej Achik-Tash. Na miejscu powita Cię kierownik lub administrator obozu, który zapewni zakwaterowanie oraz wszelkie niezbędne informacje.
Dzień 2. Aklimatyzacja w Bazie Głównej, spacer do wodospadu.
Po śniadaniu – spacer aklimatyzacyjny. Powrót na obiad. Po obiedzie odpoczynek, sprawdzanie sprzętu wysokogórskiego.
Dzień 3. Aklimatyzacyjne wejście na grań szczytu Petrovsky.
Po śniadaniu wyruszysz na aklimatyzacyjną wspinaczkę na grań szczytu Petrovsky. Podejście do linii śniegu na wysokość około 4000 m. Ze szczytu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Ałajską oraz rejon Achik-Tash. Powrót do Bazy Głównej na kolację. Odpoczynek, przygotowanie do przejścia do Obozu 1.
Dzień 4. Trekking do Obozu 1 (4400 m).
Po śniadaniu wyruszysz do Obozu 1. Bagaż może być transportowany konno (za dodatkową opłatą). Z Bazy Głównej do „Ługowej Polany” – około 1 godziny pieszo, istnieje też możliwość dojazdu transportem. Następnie wędrówka dobrą ścieżką przez Przełęcz Podróżników i wzdłuż zboczy grani po prawej stronie lodowca Lenina do Obozu 1. Czas przejścia: około 4-5 godzin. Obóz 1 znajduje się na morenie. Przed dotarciem do obozu konieczne jest przekroczenie rzeki.
Dzień 5. Wejście na szczyt Yukhin (5100 m) lub Home Peak (4700 m).
Po śniadaniu wyruszysz na jeden z dwóch szczytów – Yukhin Peak lub Home Peak. Wejście nie jest technicznie wymagające i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Nocleg w Obozie 1.
Dzień 6. Zajęcia lodowcowe. Przygotowanie do wejścia.
Rano odbędą się zajęcia lodowcowe – przypomnienie zasad poruszania się po lodowcu, asekuracji linowej, umiejętności samoratowania oraz wydobycia partnera ze szczeliny lodowej. Następnie przygotowanie sprzętu potrzebnego do wejścia do Obozu 2 (5300 m).
Dzień 7. Wejście do Obozu 2 (5300 m).
Wyjście z Obozu 1 około godziny przed świtem, aby uniknąć upału i mokrego śniegu. Po przejściu moreny i dotarciu do podnóża północnego stoku konieczne jest poruszanie się w zespole linowym oraz założenie raków. Podejście przez stromy północny stok, po lewej stronie lodospadu. Na trasie znajduje się wiele szczelin lodowych. Najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne fragmenty są ubezpieczone poręczówkami. W górnej części trasy przejście prowadzi na rozległy lodowy płaskowyż „Patelnia” (Skovorodka). Przejście płaskowyżu od lewej do prawej strony. Na powierzchni moreny, u podstawy północno-zachodniej grani, na wysokości 5300 m znajduje się Obóz 2. Średni czas wejścia: 7-9 godzin. Nocleg w namiotach, gotowanie we własnym zakresie.
Dzień 8. Wejście do Obozu 3 (6100 m).
Start o godzinie 9:00. Poruszanie się w rakach i zespołach linowych. Po pokonaniu stromego podejścia trasa prowadzi na łagodną północno-zachodnią grań, a następnie lewą stroną grani na strome podejście na szczyt Razdelnaya. Obóz 3 znajduje się na szerokim kopule szczytowej na wysokości 6100 m. Czas przejścia: 4-6 godzin. Nocleg w Obozie 3, gotowanie we własnym zakresie.
Dzień 9. Zejście do Bazy Głównej (3600 m).
Wcześnie rano zejście z Obozu 3 do Obozu 1. Przemieszczanie się w rakach i zespołach linowych. Obiad w Obozie 1. Po obiedzie dalsze zejście do Bazy Głównej. Kolacja w Bazie Głównej.
Dzień 10. Dzień odpoczynku.
Odpoczynek w Bazie Głównej.
Dzień 11. Przygotowanie do ataku szczytowego.
Odpoczynek i przygotowania w Bazie Głównej.
Dzień 12-17. Atak szczytowy na Pik Lenina (7134 m).
Powrót do Obozu 1, następnie wejście do Obozu 2 i Obozu 3.
Dzień 15. Atak szczytowy na Pik Lenina (7134 m) i zejście do Obozu 3 (6100 m).
Wyjście przed świtem. Poruszanie się w rakach. Po dotarciu do siodła podejście stromym zboczem na szeroką zachodnią grań Piku Lenina. Trzymając się lewej strony grani, wspinamy się na szczyt. Po pokonaniu stromego (45°) lodowego podejścia o długości 80 m, zwanego „nożem”, oraz przejściu między skałami, trasa prowadzi przez rozległy śnieżny „płaskowyż spadochroniarzy” i dalej na łagodniejsze stoki szczytowe. W warunkach ograniczonej widoczności łatwo się tu zgubić.
Ważna zasada bezpieczeństwa: jeśli do godziny 14:00 nie osiągniesz szczytu, musisz natychmiast rozpocząć zejście do obozu szturmowego!
Dzień 16. Zejście do Obozu 1 (4400 m).
Wcześnie rano zejście z Obozu 3 do Obozu 1. Przemieszczanie się w rakach i zespołach linowych. Obiad i odpoczynek w Obozie 1.
Dzień 17. Zejście do Bazy Głównej (3600 m).
Przejście do Bazy Głównej. Możliwość transportu bagażu konno (za dodatkową opłatą). Uroczyste wręczenie certyfikatów zdobywcom szczytu.
Dzień 18. Dzień rezerwowy.
Dodatkowy dzień w przypadku złej pogody.
Dzień 19. Transfer BC „Achik-Tash” – Osz. Zakwaterowanie w hotelu.
Po śniadaniu transfer do miasta Osz. Na drogę przewidziany jest lunchbox. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu.
Dzień 20. Transfer na lotnisko. Powrót do domu.
Kierowca odbierze Cię z hotelu o wyznaczonej godzinie i zawiezie na lotnisko na odpowiedni lot.