+48 12 444 1846
×
×
Zarezerwuj teraz
Przez Dolinę Markha

    ×
    Zapytanie o termin

    Ta wyprawa może odbyć się w formule Exploruj Private Tours. Znaczy to, że możesz wybrać się na nią sam, z osobą towarzyszącą, bądź z małą grupą Twoich znajomych. Zapytaj o termin i szczegóły

      Przez Dolinę Markha

      Na wysokie przełęcze Himalajów Ladakhu
      Rodzaj wyprawy
      Trekkingi
      Czas trwania
      16 dni
      Sezon
      Czerwiec
      Góry
      Ladakh
      Kontynent
      Azja
      Kraj
      Indie
      Cena, daty, rezerwacja.
      cena
      1350 EUR
      + przeloty do Leh
      Wybierz termin:
      Rezerwacja
      Ladakh, zwany często Małym Tybetem, to region położony w północno-zachodnich Indiach. Pod względem krajobrazowym, etnicznym i kulturowym rzeczywiście bardziej przypomina Tybet niż miejsca, które zazwyczaj kojarzą nam się z Indiami, choć częścią Tybetu nigdy nie był, zachowując przez wieki status niezależnego królestwa. Trekking Doliną Markha i dalej przez wysokie przełęcze Himalajów jest jedną z najciekawszych tras dających szansę na niezapomniane panoramy górskie.
      Czas trwania: 16 dni
      Rejon: Himalaje Zanskaru
      Wielkość grupy: do 12 osób
      Kod programu: INM
      Typ zakwaterowania: Guesthouse, namioty
      Poziom trudności: trekking o trudnościach umiarkowanych
      dowiedz się więcej

      Ladakh jest wysokogórską, suchą krainą, w której roślinność jest niemal całkowicie ograniczona do den dolinnych i nawadnianych pól. Ta odmienność krajobrazowa od większości obszarów Indyjskich Himalajów spowodowana jest izolacją od wilgotnych mas powietrza i letnich monsunowych deszczy – Ladakh położony jest na północ od głównej grani Wysokich Himalajów, które stanowią barierę klimatyczną. Dla wędrowców to lokalizacja idealna, bo sezon trekkingowy jest tu przede wszystkim latem, kiedy inne regiony Himalajów, w tym w szczególności Himalaje Nepalu, są trudno dostępne, ze względu na intensywne deszcze monsunowe.

      Ludność regionu to w większości potomkowie Tybetańczyków, którzy przywędrowali tu ponad tysiąc lat temu. Ich język należy do grupy języków tybetańskich, a religią większości jest buddyzm tybetański. Dziś Ladakh jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, w którym poznać można kulturę tybetańską.

      Duża część Ladakhu to Góry Zaskar (Zanskar) należące do Himalajów. Powstały z osadów dna Oceanu Tetydy, który niegdyś oddzielał subkontynent indyjski od Eurazji. Wędrówka Półwyspu Indyjskiego spowodowała sfałdowanie tych osadów oraz wypiętrzenie Himalajów. Dziś skały Gór Zanskar tworzą mozaikę barw i kształtów przyciągającą uwagę nie tylko geologów.

      W Ladakhu, mimo surowych warunków, jest zaskakująco dużo dzikich zwierząt. Powszechne są nachury zwane himalajskimi niebieskimi owcami, spotyka się koziorożce, owce stepowe. Dość powszechne są świstaki, które na tym treku zobaczymy niemal na pewno. W górnej części Doliny Markhi często widuje się też dużo rzadsze, pocieszne małe gryzonie: szczekuszki. Królem świata zwierząt w Ladakhu jest irbis, czyli śnieżna pantera. Choć przedstawicieli tych pięknych zwierząt jest w Ladakhu stosunkowo dużo i bez wątpienia mieszkają one między wysoko na zboczach nad Doliną Markhi, to są to niezwykle płochliwe i bardzo rzadko oglądane zwierzęta – oczywiście, kto wie: może będziemy mieli szczęście!

      Bodaj najlepszą formą poznawania Ladakhu i zamieszkujących go ludzi, ich zwyczajów i kultury, jest wędrówka przez wsie pod wodzą lokalnych przewodników. Ladakh nie należy do najłatwiejszych regionów wędrówkowych. Niemal wszystko położone jest tu powyżej 3000 m n.p.m., a wiele szlaków prowadzi przez przełęcze o wysokości powyżej 5000 m n.p.m. W górach bardzo ograniczona jest infrastruktura turystyczna – w szczególności nie ma tu schronisk czy lodżytak popularnych choćby na głównych szlakach wędrówkowych pobliskiego Nepalu. To powoduje, że konieczne jest biwakowanie, szykowanie posiłków, a zatem odpowiednie przygotowanie wyprawy.

      Podczas tego wyjazdu poznamy środkową cześć Ladakhu zlokalizowaną w okolicach doliny Indusu oraz stolicy regionu: Leh. Pójdziemy na trekking szlakiem wzdłuż doliny rzeki Markhi od jej ujścia do Zaskaru (Zanskaru), aż po przepiękne pastwisko położone blisko jej źródeł, na wysokości blisko 5000m. Stamtąd przez przełęcz Gongmaru La (niespełna 5300m n.p.m.) przejdziemy do wsi Hemis, w której znajduje się najważniejszy buddyjski klasztor regionu.

      Szlak wznosi się stopniowo, co umożliwi nam właściwą aklimatyzację. Prowadzi przez malownicze wsie, które latem są pełne zieleni kontrastującej z nagimi zboczami gór. Podpatrywać będziemy lokalną ludność przy pracach polowych, zajrzymy do lokalnych świątyń i klasztorów, podziwiać będziemy widoki surowych krajobrazów.

      Trekking doliną Markhi to taki ladakhijski klasyk. Jest to jeden z dwóch najpopularniejszych szlaków trekkingowych w Ladakhu, trekking stosunkowo łatwy – nie wymaga przekraczania wielu przełęczy, co jest domeną większości tras w Ladakhu – stosunkowo krótki, ciekawy. Kolejne etapy nie są długie ani nużące. Choć na tym treku osiągniemy znaczną wysokość, to trek rozpoczniemy stosunkowo nisko, dzienne podejścia będą stosunkowo nieduże, a wysoką przełęcz mamy zaplanowaną dopiero w końcowym etapie treku – to zapewnić powinno wszystkim dobrą aklimatyzację. To dobra trasa nawet dla niezbyt wprawnych wędrowców, również tych, którzy w Himalajach będą po raz pierwszy – choć długie, górskie wędrówki trzeba lubić i być do nich przyzwyczajonym; trzeba też być gotowym na biwakowanie i wyjście nieco poza swoją strefę komfortu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień.

      Nasze duże plecaki będą niesione przez zwierzęta. Będziemy więc iść „na lekko” co pozwoli nam w pełni cieszyć się wędrówką, widokami i – zapewne – fotografowaniem. W zakładaniu obozu pomagać nam będą nasi przewodnicy, a posiłki szykować dla nas będzie nasz obozowy, lokalny kucharz, co pozwoli nam popróbować lokalnych potraw – a chętnym również nauczyć się gotowania lokalnych specjałów.

      Trekking poprzedzimy zwiedzaniem stolicy Ladakhu – Leh i najważniejszych miejsc w jej okolicy. Ten czas potrzebny nam też będzie, by przyzwyczaić nasze organizmy do warunków panujących powyżej 3000 m n.p.m. (Leh, do którego przylecimy, położone jest na wysokości ok. 3500 m n.p.m.).

      Po zakończeniu wędrówki i krótkim odpoczynku w stolicy regionu, przelecimy do Delhi. Ze stolicy Indii udamy się w powrotną podróż do Polski.

      Lider i autor tego programu – Radek Kucharski jest autorem przewodnika „Trekking in Ladakh” wydanego przez Cicerone Press. Ladakh odwiedza regularnie od 2004 r. Wędrował tam samotnie i z grupami; nie tylko wiosną, latem i jesienią ale też zimą. Poza Ladakhiem wędrował po górach Iranu, w Karakorum w Pakistanie, w Indyjskich i Nepalskich Himalajach, górach Skandynawii. Jako pilot pracuje od 2010 r., prowadząc przede wszystkim wyjazdy trampingowe i trekkingowe po Indiach i Nepalu. Jest autorem programu tej wyprawy.

      www.radekkucharski.com

      Program wyprawy
      Ważne informacje
      Szczegółowe informacje na temat trekkingu
      często zadawane pytania
      ZAMKNIJ