+48 12 444 1846
×
30 marca 2021

Nowe zasady wyjazdów turystycznych do Nepalu

Nowości
jarek

Wreszcie po tygodniu zamieszania spowodowanego zmieniającymi się wypowiedziami przedstawicieli nepalskiego rządu, mamy to! Mamy oficjalnie potwierdzone odpowiednim dokumentem zasady wjazdu do Nepalu zagranicznych turystów, którzy chcą uda się w góry na trekking czy wyprawę na jakiś szczyt wyższy.

Dokument, który otrzymaliśmy wczoraj wieczorem jest rozwlekły i zawiera wiele punktów, więc ja tu przytoczę te najistotniejsze informacje dla nas. Poniżej znajdziecie w punktach obowiązujące od teraz zasady.

  1. Turysta przed boardingiem na samolot do Kathmandu musi posiadać następujące dokumenty oprócz ważnego paszportu:
    • wizę lub specjalną promesę wizy (tą ostatnią załatwiamy za pośrednictwem Exploruj w Nepalu, dzięki czemu wbiją nam wizę na lotnisku);
    • negatywny test na COVID wykonany nie wcześniej niż 72 h przed rozpoczęciem podróży lub zaświadczenie o zaszczepieniu dwoma dawkami (oba w j.angielskim);
    • poświadczenie ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia COVID (to otrzymacie z Exploruj);
    • potwierdzenie rezerwacji hotelu w Kathmandu (to załatwia Exploruj).
  2. Po wylądowaniu w Kathmandu, turysta powinien niezwłocznie wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Jeśli test będzie negatywny turysta może dalej realizować swój program, czyli w naszym przypadku na przykład trekking do Langtangu. Jeśli wynik wyjdzie pozytywny, turysta musi pozostać na kwarantannie w hotelu na swój koszt. Z moich informacji wynika, że cena takiego badania to ok 22 USD a czas oczekiwania na wynik to 8 godzin.

Tak więc jeśli mamy szczęście i już jesteśmy zaszczepieni to dodatkowy koszt związany z testami to tylko te 22 USD. Również na powrocie do Polski zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od wczoraj osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie potrzebują testu by być zwolnionym z kwarantanny. Dla osób, które spełniają tych parametrów trzeb będzie wydać ze 150 PLN w kraju na test zaraz po przylocie by nas zwolnili z 10 dniowej kwarantanny w kraju.

Regulacje w liniach lotniczych

Pozostaje jeszcze pamiętać o regulacjach związanych z bezpieczeństwem epidemicznym obowiązującym pasażerów linii lotniczych Emirates oraz Qatar Airways. To są przewoźnicy latający regularnie z Warszawy do Nepalu z jedną przesiadką i z tych połączeń głównie korzystamy. Te regulacje COVID ciągle się zmieniają ale trzeba brać pod uwagę konieczność wykonania testu przed wylotem z Kathmandu do Polski, tak aby w trakcie check-in na lotnisku w Nepalu przedstawić wynik negatywny testu. Te wewnętrzne regulacje linii lotniczych jak wspomniałem zmieniają się ale Exploruj wspólnie z przedstawicielami linii zawsze otrzymuje informacje n bieżąco.